Genç yetişkinlerde flört şiddeti mağduriyeti ile yaşam doyumu arasındaki ilişkide bilişsel çarpıtmaların aracı rolünün incelenmesi
Examining the mediating role of cognitive distortions in the relationship between victimization of dating violence and life satisfaction in young adults
- Tez No: 693353
- Danışmanlar: DR. ZEYNEP PINAR COHEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Yapılan bu araştırmada, genç yetişkinlerde flört şiddeti mağduriyeti ile yaşam doyumu ilişkisinde bilişsel çarpıtmaların aracı rolünün etkisi incelenmiştir. Araştırma örneklemi, 18-35 yaş aralığında olan ve daha önceden bir flört ilişkisi/ilişkilerinde bulunmuş ya da şu an bulunan ve evli olmayan 509 kişiden oluşmuştur. Kişisel Bilgi Formu, Romantik İlişkiyi Değerlendirme Ölçeği, Bilişsel Çarpıtma Ölçeği ve Yetişkin Yaşam Doyumu Ölçeği çevrimiçi ortamda tüm katılımcılara sunulmuştur. Araştırma analizi için SPSS 21.0 ve AMOS 20.0 programları kullanılmıştır. Araştırmanın analiz sonuçlarında; flört şiddeti mağduriyetinin yaşam doyumunu, bilişsel çarpıtmaların flört şiddeti mağduriyetini ve bilişsel çarpıtmaların yaşam doyumunu anlamlı düzeyde yordadığı bulunmuştur. Flört şiddeti mağduriyeti ile yaşam doyumu arasındaki ilişkide bilişsel çarpıtmaların aracı rolü oynadığı saptanmıştır. Ayrıca, flört şiddeti mağduriyetinin kadın bireylerde ve düşük sosyoekonomik seviyede olan kişilerde, yaşam doyumunun üniversite/yüksek lisans/doktora mezunu olan kişilerde, bilişsel çarpıtmaların ise düşük sosyoekonomik seviyede olan kişilerde daha fazla görüldüğü sonuçlarına ulaşılmıştır. Bunlara ek olarak, %88,6 oranında katılımcının yaşadığı şiddetin farkında olduğu ancak %11,4 oranında katılımcının ise bu şiddetin farkında olmadığı bulunmuştur. Ayrıca, %59,1 oranında katılımcının flört şiddeti yaşadığına yönelik sosyal çevresinden geri bildirim aldığı ancak sadece %39,1 oranında katılımcının flört şiddetine yönelik sosyal destek aldığı görülmüştür. Son olarak, %87 oranında katılımcının ise flört şiddetine yönelik yapılan eğitim ve seminer gibi farkındalık programlarına hiçbir şekilde katılmamış oldukları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the mediating role of cognitive distortions in the relationship between victimization of dating violence and life satisfaction in young adults was examined. The sample of study comprised 509 people who were between 18-35 years, had or are currently in a dating relationship and unmarried. Personal Information Forms, Romantic Relationship Assessment Scale, Cognitive Distortion Scale and Adult Life Satisfaction Scale were presented to all participants in the online environment. SPSS 21.0 and AMOS 20.0 programs were used for research analysis. In the analysis results of the research, it was found that victimization of dating violence predicted life satisfaction, cognitive distortions predicted victimization of dating violence and cognitive distortions predicted life satisfaction. It has determined that cognitive distortions played a mediating role in the relationship between victimization of dating violence and life satisfaction. In addition, it has been concluded that victimization of dating violence is more common in women and people with low socioeconomic status, life satisfaction is more common in people with university/master's/doctorate degrees, and cognitive distortions are more common in people with low socioeconomic status. In addition, it was found that 88.6% of the participants were aware of the violence they experienced, but 11.4% of the participants were not aware of this violence. In addition, it was observed that 59.1% of the participants received feedback from their social circle that they had experienced dating violence, but only 39.1% of the participants received social support for dating violence. Finally, it was found that 87% of the participants had never participated in awareness programs such as training and seminars on dating violence.