Türk Hava Kuvvetleri'nde pervaneli av/av-bombardıman uçakları (1911-1951)
Fighter and fighter bombers at Turkish Service between 1911-1951
  1. Tez No: 693370
  2. Yazar: HÜSNÜ UFUK AYDINER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABİT ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Tarih, Defense and Defense Technologies, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harp Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Harp Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Çalışmada 1911 – 1951 arasında Türk askeri teşkilatlarında kullanılan av tayyareleri, dönemleri içindeki teknolojik gelişimleri ve bu gelişmelere sebebiyet veren ihtiyaçlar incelenerek araştırılmıştır. İçeriği oluşturmada teknik bültenler, askeri yayınlar, anı kitapları ve derlemeleri, model ve tip yönelimli kitaplar, şahıslara ait görsel koleksiyonlar ve yabancı arşivlerin de yanısıra devlet arşivleri kullanılmıştır. Çalışma, kendi gücünü üretebilen havadan ağır uçan aletlerin temel gelişimini av tayyareleri ekseninde anlatan giriş bölümünü takip eden dört ayrı dönemde Türk Havacılığını merkez almaktadır. Cumhuriyet öncesi, İkinci Dünya Savaşı öncesi, İkinci Dünya Savaşı dönemi ve savaşın sonuyla jet çağı arasındaki dört dönemde Türk havacılığında yer edinmiş tek motorlu, pervaneli av tayyareleri, tasarımlarından Türk bayrağıyla uçtukları süreçlerin sonuna kadar incelenmiş ve dönemleri dahilinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, fighter planes used in Turkish military organizations between 1911 and 1951, their technological developments in their periods and the needs that caused these developments were examined and investigated. Technical bulletins, military publications, memoirs and compilations, model and type oriented books, personalized visual collections and foreign archives as well as government archives were used to create the content. The study focuses on Turkish Aviation in four different periods following the introduction, which describes the basic development of heavier-than-air flying devices that can produce its own power as fighter aircraft. Single engine propeller fighter planes, which have gained a place in Turkish aviation in the four periods between the pre-Republic, pre-World War II, World War II period and the post World War II, have been studied from their predesign process to the end of their service lives under the Turkish flag.