Vejetaryen beslenmede günlük alınması gereken besin öğelerinin biyoerişilebilirliğinin teorik olarak hesaplanması ve sağlıklı beslenme açısından değerlendirilmesi
The orectical calculation of bioavailability of nutrients required daily in vegetarian nutrition and evaluating in terms of healthy nutrition
  1. Tez No: 693375
  2. Yazar: SEDANUR KILINÇ GÜLCEMAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Vejetaryen bireyler hayvansal kaynaklı gıdaları çok az miktarda tüketmekte veya hiç tüketim yapmamaktadırlar. Vejetaryen, vegan diyetlerinin besleyici değeri, tüketilen gıdanın besin içeriğinin (öğelerinin) çeşitliliğine göre değişkenlik göstermektedir. Vejetaryen diyetlerin uygulama çeşidine bağlı olarak bazı besin öğelerinde yetersiz tüketim söz konusu olabilmektedir. Vejetaryen bireylerde Riboflavin (B2 vitamin), B12 vitamini, demir, çinko eksiklikleri görülebilmektedir. Sebze, tahıl ve kuru baklagillerden alınan demir mineralinin vücutta kullanımı, hayvansal kaynaklı besinlerden alınan demir mineraline göre çok azdır. Bu çalışmanın amacı, vejetaryen beslenme modelini uygulayan bireylerin, normal beslenen bireylere kıyasla besin öğeleri eksik veya yetersiz alımlarını ve besinleri pişirme, hazırlama esnasında kullanılan tekniklerde oluşan besin öğesi kayıplarının biyoerişilebilirlikleri ile ilgili literatürdeki boşluğun doldurulması amaçlanmıştır. Normal beslenen bireylerin vejetaryen diyet uygulayan bireylere göre sağlıklı beslenme açısından kıyaslanmaları amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Vegetarian individuals cansume animalderived foods so little or even non. The nutritioal value of vegetarian, vegan diets, varies according to the variety of nutritional cantent of the food consumed. According to the type of the application of these diets (vegetarian) there may be insufficient consumption of certain nutrients. In vegetarian individuals, deficiences of B2, B12, iron and zinc deficiencies can be seen. Iron taken from vegetables, grains, dry legumes and the use of it's minerals in the iron mineral taken from animal derived foods. The aim of this study, was to fill the gap in the litarature on the bio accessibilities of the nutrient element losses in the techniques used during cooking and preparation of the nutrients, incomplete or insufficient intake of the individuals applying the vegetarian nutrition model compared to the normal fed inditiduals.