Giberellik asidin (GA3) bazı çilek çeşitlerinde kol, fide, meyve verimi ile erkencilik üzerine etkileri
  1. Tez No: 1451
  2. Yazar: MEHMET CELEPÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM GÜLERYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırma; 1985 ve 1986 yıllarında, Erzurum Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesinde yürütülmüştür. Deneme, Bahçe Bitkileri Bölümünce 1979 ve 1980 yılların da Yalova ve Adana'dan getirilen Tioga, Goralla ve Poca hontas çeşitleri üzerinde ynpılmıştır. Deuemenln hujhoj., UA'im bu yllok tfoyi». I »r ııuto Un I, fide ve meyve verimi ile erkencilik üzerine etkilerini incelemek olmuştur. Denemede GA'in. 50 ve 100 ppm'lik konaantrnnyonln- rı Yıllanılmış tır. GA, bitkilere ilki çiçeklerime dönemin de, ikincisi çiçeklenmeden 15 gün sonra olmak üzere iki defa uygulanmıştır. Bu araştırmadan elde edilen sonuçları aşağıdaki şekilde özetlemek mümkündür : A. GA'in kol ve fide verimine etkileri; 1. GA'in. her iki konsantrasyonu da bitki başına kol sayısını, bütün çeşitlerde uygulamadan sonraki ilk dönemlerde artırmış,- fakat vejetasyon döneminin sonuna kadar bu etkinin azalmasıyla, uygulama gören ve görmeyen bitkilerdeki kol sayıları birbirine yakın olmuştur. 2. Uygulamalar, her bitkide kol başına düşen' fi de sayısını, her üç çeşitte de genel olarak artırmıştır. Fakat uygulama yapılan bitkilerde kol başına düşen fide sayısı ilk dönemlerde kontrollere göre oldukça fazla olduğu halde, sonraları bu fark azalmıştır. 3. GA uygulamaları bütün çeşitlerde kol uzunlu ğunu; kol sayısında olduğu gibi, uygulamadan hemen son raki dönemlerde artırmıştır. Ancak vejetasyon döneminin- 90 - sonuna yaklaştıkça uygulama yapılan bitkilerle kontrol bitkilerin kol uzunlukları arasındaki fark gittikçe azal mış ve bazen kontrollerdeki kol uzunluğu daha fazla olmuş tur. B. GA'in çiçeklenmeye meyve verimine ve erkenci- liğe etkileri ; 1. &A; çileklerde çiçeklenmeyi olumsuz yönde et kilemiştir. 100 ppm'lik uygulamanın çiçeklenmeyi engelle me etkisi 50 ppm'e göre daha fazla olmuştur. 2. Uygulamaların meyve verimine etkisinin genel olarak olumsuz yönde olduğu saptanmıştır. 100 ppm'lik uygulama ile bitki başına meyve sayısı ve ağırlığı her üç çeşitte de azalma göstermiştir. 50 ppm GA uygulaması ise, meyve verimini önemli seviyede olmamakla beraber sadece Gorella çeşidinde artırmıştır. 3. GA uygulamalarıyla meyve olgunlaşmasında dik kate değer bir erkencilik sağlanamamıştır.
Özet (Çeviri)
This trial is carried out in. Agricultural Faculty of Atatürk University in Erzurum; in 1985 and 1986. Tioga, Gorella, and Pocahontas strawberry oultivars are used in the trial, which were brought by Horticultural Department from Yalova and Adana in 1979-1980. The aim of this study is to determine the effects of gibberellic acid (GA^); on runner, daughter plant, and fruit production and earliness in the cultivars above. Plants were applied two times with 50 and 100 ppm GA; first during flowering and second, 15 days after the first application. The results obtained from this trial are given below : A. The effects of GA; on runner, and daughter plant production; 1. GA; with the concentrations applied, increased the number of runners per plant during the short period after the applications, but since the effect of GA decreased till the end of the vegetation periodfthe number of runners per plant seemed to be nearly the same as in the control plants. 2. The number of daughter plants on runners increased generally with GA applications, in all cultivaru. But the number of daughter plants per runners were higher, soon after the applications, than the later periods.- 92 - 3. GA applications caused longer runner formation in the early periods, but later, the difference between controls and GA applied plants, decreased. B. The effects of GA on flowering, fruit production, and earliness; 1. GA suppressed flowering in all strawberry cultivars. But 100 ppm inhibited flowering more than 50 ppm. 2. Applications, generally, caused less fruit production. 100 ppm GA decreased fruit number and weight per plant in all cultivars. And 50 ppm GA increased the number and weight of fruit per plant insignificantly, only in Gorella. 3. Earliness, in fruit maturing, was not affected by GA applications.