COVID-19 pandemisinin Kafkas Üniversitesi sağlık çalışanlarının anksiyete düzeyine etkileri
The effects of COVID-19 pandemic on the anxiety level of healthcare workers in the Kafkas University Hospital
- Tez No: 693384
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ÇAKMUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
2019 Aralık ayında ortaya çıkan SARS-CoV-2 virüsü ile, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de vakalar görülmüştür. Yapılan çalışmalarda, virüsle yüksek temas riski, yoğun çalışma koşulları gibi nedenlerden sağlık çalışanlarında anksiyete düzeylerinin arttığı bildirilmektedir. COVID-19 pandemisinin, sağlık çalışanlarındaki anksiyete üzerine etkisini saptamak ve sosyodemografik faktörlerin bunun üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla bu çalışma planlanmıştır. Bu araştırma kesitsel tanımlayıcı türde olup; evreni 320 kişiden oluşmaktadır. Gerekli örneklem büyüklüğü Epi-info programı ile hesaplanarak, 160 kişi çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışma, Kasım 2020- Nisan 2021 tarihleri arasında Kafkas Üniversitesinde yapılmıştır. Araştırmaya katılanların 68 (%42,5)'inin erkek, 92 (%57,5)'sinin ise kadın olduğu saptanmış; yaş ortalamasının 27,33± 5,401, en küçük yaşın 18, en büyük yaşın ise 42 olduğu bulunmuştur. Çalışmaya katılanlara 1 adet sosyodemografik veri formu, Beck Anksiyete Ölçeği uygulanmıştır. Veriler, IBM SPSS Statistics 22 istatistik paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Normal dağılıma uygunluk Kolmogorov-Smirnov testi ile incelenmiştir. Çalışmada, ikili grupların karşılaştırılmasında Mann-Whitney U, çoklu gruplarda ise Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Sürekli değişkenlerin analizinde Spearman korelasyon testi uygulanırken; kategorik değişkenlerde Ki-kare testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the first case came out in December 2019, The SARS-CoV-2 cases have been seen all over the World as well as our country. Some studies in the literature denote that the anxiety levels has been increased among health care workers (HCW) due to the high risk of viral contact hard working conditions, etc. Our study was conducted to determine the possible effects of COVID-19 pandemic on the anxiety levels of HCW's and to analyze the impact of sociodemographic characteristics on it. Our study was designed as descriptive cross-sectional study and the universe of the research is composed of 320 people. The required sample size was calculated using the Epi-info program, 160 subjects were enrolled. Of these participants, 92 (57,5%) were female and 68 (42,5%) were male. Their ages ranged from 18 to 42 years and the mean value was 27,33±5,401. The study was conducted between November 2020 and April 2021 at Kafkas University. A survey questionnaire for 1 sociodemographic data and the Beck Anxiety Inventory was administered to study participants. The data was analyzed with IBM SPSS Statistics 22. Normality of the distribution was assessed using the Kolmogorov-Smirnov test. Mann-Whitney U and Kruskal Wallis tests were used to compare the groups. The Spearman correlation test was applied to analyze the continuous variables, whereas the chi-square test was performed for the categorical variables.