Cilt kanseri teşhisi için fpga üzerinde destek vektör makinesi tabanlı sınıflayıcı gerçekleştirilmesi
Development of fpga based support vector machine classifier for diagnosis of skin cancer
  1. Tez No: 693404
  2. Yazar: ŞEBNEM CENGİZLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUTLU AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Tıbbi Biyoloji, Electrical and Electronics Engineering, Medical Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Dünya çapında her sene görülen melanom cilt kanseri vakası yüz otuz binleri aşmaktadır. Özellikle beyaz ırkın yaşadığı bölgelerde bu rakam çok dramatik artış gösterebilmektedir. Dünya sağlık örgütüne göre cilt kanseri her sene altmış beş binden fazla insanın kaybına sebep olabilmektedir. Uzmanlar erken teşhis ve müdahalenin hayat kurtarıcı olabileceğinin altını çizmektedirler. Bu nedenle cilt kanserinin teşhisini hızlandıracak otomatik veya yarı otomatik, makine öğrenimi tabanlı donanım mimarisinin önem arz etmekte olduğu ileri sürülebilir. Bu tez çalışmasında patolojinin tanılanmasını hızlandırarak yaygınlaştırabilecek bağımsız bir donanımın geliştirilmesi amaçlanmıştır. Buna göre FPGA teknolojisi kullanılmış, makine öğrenimi teknikleri uygulanarak hedeflenen tanılama yeteneğinin donanıma kazandırılması sağlanmıştır. Sonuçlar geliştirilen platformun bilgisayardan bağımsız olarak yüksek isabet yüzdesi ile kötücül olabilecek cilt lezyonlarını tanılayabildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Melanoma skin cancer cases are observed worldwide more than one hundred and thirty thousand every year. This number can increase dramatically especially in the regions where the white race lives. According to the world health organization, skin cancer can cause the loss of more than sixty-five thousand people every year. Experts underline that early detection and intervention can be life-saving. Therefore, it should be noted that automatic or semi-automatic, machine learning-based hardware architecture that is able to help accelerate the diagnosis of skin cancer would be crucial. In this thesis, it is aimed to develop an independent hardware that can decrease the automated diagnosis complexity of the pathology. Accordingly, FPGA technology was used, and the targeted diagnostic capability was provided by application of machine learning techniques. The results show that the developed platform can diagnose skin lesions that may be harmful with a high hit percentage.