Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi'nin meclis çalışmalarındaki rolü ve etkinliği (1961–1965)
Role and effectiveness of Republican Peasants Nation Party on the parliamentary tasks (1961-1965)
- Tez No: 693403
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM KARACA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 334
Özet
Türkiye'nin, İkinci Dünya Savaşı'nı müteakip çok partili sisteme geçmesinden sonra, 1946 Ocak ayında Demokrat Parti (DP) kurulmuştur. Kısa bir süre sonra DP içerisinde çeşitli anlaşmazlıklar ortaya çıkmış ve buna bağlı olarak da ayrılmalar yaşanmıştır. DP'den ayrılanların çoğunlukta olduğu kişiler tarafından 1948 yılı Temmuz ayında Millet Partisi (MP) kurulmuştur. MP'nin 1954 yılında kapatılması üzerine, onun devamı olarak Cumhuriyetçi Millet Partisi (CMP) kurulmuştur. Cumhuriyetçi Millet Partisi ile Türkiye Köylü Partisinin 1958 Kasım'ında birleşmeleriyle Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi (CKMP) ortaya çıkmıştır. Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi, 27 Mayıs 1960 askeri darbesi sürecinde faaliyetlerini sürdürebilmiş ve Kurucu Meclis çalışmalarına dâhil edilmiştir. 15 Ekim 1961 genel seçimleri sonucu 54 milletvekiliyle Millet Meclisinde yer almıştır. Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi, 1961-1965 döneminde, Millet Meclisi çalışma alanı çerçevesinde; savunduğu fikirleri, önerileri çeşitli yollarla dile getirmiş, parti programına göre bir politika izlemiş ve Meclis çalışmaları üzerinde etkili olmaya çalışmıştır. Tespitlerimize göre; CKMP milletvekilleri tarafından 70 kanun teklifi, 96 sözlü ve 79 yazılı soru önergesi, 6 araştırma komisyonu önergesi, 5 genel görüşme ve 2 gensoru önergesi ile 1 geçici komisyon önergesi verilmiştir. Partinin, dâhili mevzular, dış politika, milli savunma, ekonomi, enerji, ulaştırma, tarım, hukuk, milli eğitim, sağlık ve sosyal politikalar konularındaki faaliyetleri, görüş ve politikaları ön plana çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The Democratic Party (DP) was established in January 1946 after Turkey's transition to a multi-party system following World War II. After a short time, various disputes arose within the DP, and accordingly, there were separations. The National Party (NP) was established in July 1948 by the majority of those who left the DP. On the National Party's closure in 1954, the Republican National Party (RNP) was established as its successor. When the Republican Nation Party and the Peasant Party of Turkey merged in November 1958, the Republican Peasants Nation Party (RPNP) emerged. The Republican Peasants Nation Party was able to continue its activities during the military coup of 27 May 1960 and took part in the works of the Constituent Assembly. As a result of the 15 October 1961 general election, it was elected to the National Assembly with 54 deputies. The Republican Peasants Nation Party, in the period 1961-1965, within the framework of the field of work of the National Assembly; expressed the ideas and proposals that it advocated in various ways, followed a policy according to the party program and tried to influence the work of Turkish Grand National Assembly. According to our findings, 70 law proposals, 96 oral and 79 written question proposals, 6 research commission proposals, 5 general interviews and 2 no-confidence motion and 1 provisional commission proposals were given by RPNP deputies. The party's activities, views and policies on internal issues, foreign policy, national defence, economy, energy, transportation, agriculture, law, national education, health and social policies came to the fore.