Heterosiklik bileşiklerin sentezinde etkin parametreler
Effective parameters on the synthesis of heterocyclic compounds
  1. Tez No: 693611
  2. Yazar: NUR ECE YALÇİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇE MEREY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Doğal aktif bileşiklerin sentezi oldukça uzun süreli ve maliyetlidir. Bu nedenle bu reaksiyonların süresini ve/veya maliyetini azaltmaya yönelik yapılan çalışmalar oldukça önemlidir. İşlevsel grupları yapısında bulunduran heterosiklik bileşiklerin sentezi ise organik kimya alanında önemli bir yere sahiptir. Doğal pek çok bileşiğin ve özellikle ilaçların ana etken maddelerinin büyük bir çoğunluğunu heterosiklik bileşikler oluşturması dikkatleri bu bileşikler üzerinde yoğunlaştırmıştır. Diazo bozunma reaksiyonları ise heterosiklik bileşiklerin sentezlenmesinde en yaygın kullanılan yöntemlerdendir. Özellikle konjuge karbonil bileşiklerinin substrat olarak kullanılmasıyla, kullanılan katalizör cinsi ve reaksiyon koşullarına bağlı olarak farklı heterosiklik bileşiklerin hedefli olarak sentezi gerçekleştirilebilir. Bu tez çalışmasında, sentezlenmiş farklı fonksiyonel gruplar içeren iminlerin, rodyum asetat ve bakır asetilasetonat varlığında, etil diazoasetat ve dimetil diazomalonat bileşikleri ile geçekleştirdiği reaksiyonlar sonucu oluşan ürünler ve bu ürünlerin oluşumunu etkileyen parametreler incelenmiştir. Reaksiyon ürünlerinin [2+1] siklokatılma (siklopropanlaşma), 1,5-elektrosiklik halka kapanması veya C-H arayagirme reaksiyonları ile oluşması beklenmektedir. Ancak oluşan diğer ürünler de değerlendirilmiş, oluşum sebepleri irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Synthesis of natural active compounds is very long and costly. Therefore, studies to reduce the time and/or cost of these reactions are very important. The synthesis of heterocyclic compounds containing functional groups has an important place in the field of organic chemistry. The fact that many natural compounds and especially the main active ingredients of drugs form heterocyclic compounds has focused attention on these compounds. Catalytic diazo reactions are the most widely used methods for synthesizing heterocyclic compounds. In particular, by using conjugated carbonyl compounds as substrates, targeted synthesis of different heterocyclic compounds can be realized depending on the type of catalyst used and reaction conditions. In this thesis, the products formed from the reactions of imines containing different functional groups, with ethyl diazoacetate and dimethyl diazomalonate compounds in the presence of rhodium acetate and copper acetylacetonate, and the parameters affecting the formation of these products were investigated.The reaction products are expected to be formed by [2+1] cycloaddition (cyclopropanization), 1,5-electrocyclic ring closure or C-H insertion reactions.However, other products formed were also evaluated and the reasons behind their formation were investigated.