Tıp alanında kullanılabilecek heterosiklik bileşiklerin sentezi
Synthesis of heterocyclic compounds for medicinal use
- Tez No: 693610
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇE MEREY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Heterosiklik bileşikler, tıp alanında ilaç olarak veya ilaç aktif bileşenlerinin sentezlerinin ara aşama ürünü olarak kullanılmaktadır. Diazo bozunma reaksiyonları, heterosiklik bileşiklerin sentezinde tercih edilen yöntemlerdendir. Diazo bileşikleri geçiş metalleri katalizörlüğünde, metalokarben ara ürününü vermekte ve bu ara ürünün heteroatomlar ile reaksiyonu sonucunda farklı heterosiklik bileşiklerin sentezi mümkün olmaktadır. Rodyum ile bakır geçiş metalleri, yüksek seçiciliğe sahip olduğu için katalizör olarak sıklıkla tercih edilmektedir. Bu tez çalışmasında, sentezlenmiş farklı fonksiyonel gruplar içeren iminlerin, rodyum asetat ve bakır asetilasetonat varlığında, etil diazoasetat ve dimetil diazomalonat bileşikleri ile geçekleştirdiği reaksiyonlar sonucu oluşan ürünler incelenmiştir. Reaksiyon ürünlerinin; [2+1] siklokatılma (siklopropanlaşma), 1,5-elektrosiklik halka kapanması veya C-H arayagirme reaksiyonları ile oluşması beklenmektedir. Ancak oluşan diğer ürünler de değerlendirilmiş, oluşum sebepleri irdelenmiştir. Heterosiklik yapıların taşıdığı biyolojik aktivite potansiyeli ve organik sentez yöntemlerinin uygulanması açısından bu çalışmanın bilimsel yönden önemli bir katkı sunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Heterocyclic compounds are used in medicine as drugs or as intermediate compounds for the synthesis of drug active ingredients. Diazo degradation reactions are one of the preferred methods for the synthesis of heterocyclic compounds. Diazo compounds give the metallocarbene intermediate under transition metal catalysis, and the synthesis of different heterocyclic compounds is possible as a result of the reaction of this intermediate with heteroatoms. Rhodium and copper transition metals are often preferred as catalysts due to their high selectivity. In this thesis study, the products formed by the reactions of imines containing different functional groups with ethyl diazoacetate and dimethyl diazomalonate compounds in the presence of rhodium acetate and copper acetylacetonate were investigated. Reaction products are expected to be formed by [2+1] cycloaddition (cyclopropanization), 1,5-electrocyclic ring closure or C-H insertion reactions. However, other formed products were also evaluated and the reasons for their formation were examined. It is assumed that this study will make an important scientific contribution in terms of the potential biological activity of heterocyclic compounds and the application of organic synthesis methods.