Okul öncesi eğitim yapılarında enerji etkin iyileştirme stratejileri
Energy efficient improvement strategies in preschool education buildings
  1. Tez No: 693701
  2. Yazar: SEBAHATTİN EMRE KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ŞENKAL SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de eğitim yapılarının sayısı oldukça fazladır. Bu eğitim yapıları içerisinde okul öncesi eğitim yapılarının sayısı da azımsanmayacak ölçüdedir. 18. yüzyıldan itibaren okul öncesi eğitimin kendine özgü yapılarda eğitim kademesi olarak yerini almaya başlaması,“okul öncesi eğitim yapısı”kavramını da beraberinde getirmiştir. Günümüz koşullarına bakıldığında, ülkemizde okul öncesi eğitim yapıları normal eğitim yapılarının içerisinde faaliyet sürdürdüğü gibi bağımsız bir bölüm olarak da inşa edilmektedir. Bu bağlamda, tüm diğer yapı tipolojilerinde olduğu gibi okul öncesi eğitim yapılarının da enerji etkinliği bağlamında incelenmesi ve değerlendirilmesi gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Enerjinin doğru kullanılması ve enerji verimliliğinin sağlanmasında, enerji etkin iyileştirme stratejileri ve tasarım parametreleri tüm yapılarda olduğu gibi okul öncesi eğitim yapılarında da önem verilmesi gereken konulardan birisidir. Okul öncesi eğitim yapılarının enerji etkin şekilde tasarlanması ve kullanımda olan mevcut yapıların ise iyileştirilmesi gerekliliği açıkça ortadadır. Literatürde okul öncesi eğitim yapılarının enerji etkin tasarımı üzerinde çok fazla çalışma yapılmamış olması bu tez çalışmasının gerçekleşmesi için temel oluşturmuştur. Giriş bölümünde araştırmanın amacı, yöntemi ve kapsamı hakkında bilgi verilmektedir. Kuramsal temeller ve kaynak araştırması kısmında okul öncesi eğitimin önemi, tarihsel gelişimi ve okul öncesi eğitim yapıları hakkında bilgiler verilmiştir. Bunlarla birlikte enerji kavramı, enerji etkinliği hakkında bilgi verilmiş, enerji tüketimine etki eden faktörler ile bunlara karşı tüketimi minimuma indirgemek adına yapılan çalışmalardan bahsedilmiştir. Materyal ve yöntem bölümünde ise öncelikle ulusal ve uluslararası ölçekte tasarlanmış ve halen kullanımda olan enerji etkin okul öncesi eğitim yapıları irdelenmiştir. Bulgular bölümünde ise okul öncesi eğitim yapılarında mevcut enerji tüketimini azaltacak, enerji verimliliğinin sağlanmasına yönelik çözüm önerilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
As all over the world, the number of educational structures in Turkey is quite high. The number of preschool education structures in all these educational structures is also significant. Since the 18th century, preschool education has started to take its place at an education level in its own unique structures and it has brought with it the concept of“preschool education structure”. Looking at today's conditions, preschool education structures in our country are built as an independent department as well as operating within normal educational structures. In this context, as with all other structural typologies, preschool education structures need to be examined and evaluated in the context of energy efficiency. With the correct use of energy and ensuring energy efficiency, energy effective improvement strategies and design parameters are one of the issues that should be emphasized in preschool educational structures as well as in all structures. It is clear that the pre-use training structures need to be designed energy efficiently and the existing structures that are still in use need to be improved. The fact that not much work has been done on the energy efficient design of preschool education structures in the literature has formed the basis for the realization of this thesis study. In the introduction section, information about the purpose, method and scope of the research is given. In the theoretical foundations and resource research section, information about the importance of preschool education, its historical development and preschool education structures are given. In addition, the concept of energy, energy efficiency has been informed, factors affecting energy consumption and studies to minimize consumption against them have been mentioned. In the material and method section, energy efficient preschool education structures, which are primarily designed and used on a national and international scale, are examined. In the findings section, solutions for energy efficiency are included in the proposals that will reduce the current energy consumption in preschool educational structures.