Effect of inefficiency of the human resources manager on work flow
İnsan kaynakları yöneticisinin yetersizliğinin iş akışına etkisi
  1. Tez No: 693700
  2. Yazar: NIBRAS HIKMAT AMEEN AMEEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE TURHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
“İnsan Kaynakları Yöneticisinin Yetersizliğinin İş Akışına Etkisi”başlıklı bu tezin amacı; örneklem grubunun yoğun olarak temsil edildiği hizmet kurumlarında etkin olmayan insan kaynakları yöneticisinin iş akışını ve prosedürlerinine ölçüde etkilediğini tespitetmektir. Çalışma mevcut literatür kaynaklarının incelenmesi hem de anket çalışması aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma örneklemini devlet memurlarından oluşan (257) kişi oluşturmaktadır. Çalışmadabetimsel analitik yaklaşımı benimsemiştir. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, çalışmanın problemi, hipotezleri ve değişkenleri üzerinde durulmaktadır. Ayrıca çalışmanın amacı ve önemi, önceki çalışmaların gözden geçirilmesi ve yorumlanmasına yer verilmiştir. İkinci bölüm ise çalışmanın teorik ve kavramsal çerçevesi açıklanmıştır.Üçüncü bölümde çalışmanın metodolojisi ve prosedürleri yer almaktadır. Çalışmada gerçekleştirilen analizler SPSS paket programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Analizlere yönelik çeşitli testler gerçekleştirilmiştir. Özellikle verilerin normal dağılımı gösterip göstermediğine yönelik analiz gerçekleştirilmiştir. Dördüncü bölümde de, çalışmanın hipotezlerine yönelik analizler gerçekleştirilip, çalışma örneklemine yönelikbetimsel istatistikleredeğinilmiştir. Çalışmanın son kısmı olan beşinci bölümde araştırmanın sonuçlarına, çalışmanın her bir değişkeni için önerilere ve gelecekte yapılacak çalışmalara önerileri içermektedir. Bunlardan bazıları aşağıda listelenmiştir. 1. Selahaddin Valiliği'nde (Irak) insan kaynakları yöneticilerinin kamu ve özel sektör arasındaki yetersizliklerine ilişkin karşılaştırmalı bir araştırma gerçekleştirilebilir. 2. İnsan kaynakları yöneticisinin yetersizliğinin, bu çalışmada ele alınmayan ve analiz edilen boyutlardan daha az önemli olmayan, muhtemel etkisi olduğu düşünülen faktörler incelenebilir. Örneğin; iş tatmini ve etkisi bu faktörler arasında gösterilebilir. 3. Selahaddin Valiliği'nde (Irak) insan kaynakları yöneticilerinin verimsizliğinin iş akışı üzerindeki etkisi özel sektör bazında incelenebilir. Farklı bir örneklem grubu içermesi dolayısıyla literatüre özgün bilgi sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The title of this thesis is“Effect of Inefficiency of The Human resources Manager on Work flow”, the study aims to determine the extent to which an ineffective human resources manager affects the flow and procedures of work in service institutions, where the data collection is based on both from existing available sources of information and from questionnaire. The study sample included (257) respondents from government civil servants. The researcher adopted the descriptive analytical approach to the study. The thesis consisted of five chapters. The first chapter included a presentation of the study problem, the hypotheses and variables of the study, the purpose and importance of the study, and a review and comment on previous studies. As for the second chapter, it is the theoretical and conceptual framework of the study, and the third chapter included the methodology and procedures of the study and several tests were conducted, the most important of which was the normal distribution of data testing using the (SPSS) statistical program. The fourth chapter included a statistical description of the study sample as well as testing the study's hypotheses, while the fifth chapter included the results, recommendations for each variable of the study, and proposed studies. Some of them are listed below. 1. Conducting a comparative study on the incompetence of human resources managers between the public and private sectors in the Salahaddin Governorate (Iraq). 2. Study the other dimensions of the incompetence of the human resources manager that were not covered by the researcher and which are no less important than the dimensions that were studied and analyzed, such as the issue of job satisfaction and its impact. 3. Study the effect of the inefficiency of human resources manager on the work flow in the private sector in the Salahaddin Governorate (Iraq), since it contains a different sample group, it will provide original information to the literature.