Çoklu bant mükemmel manyetik iletken yüzeyli metal muhafaza tasarımı
Multi-band perfect magnetic conductor surface metallic enclosure design
  1. Tez No: 693705
  2. Yazar: MUHAMMED AKGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET HİLMİ NİŞANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez çalışmasında multi-bant bant durduran mükemmel iletken (PMC) yüzeyli metal muhafaza tasarımları hedeflenmiştir. Bu amaçla ilk olarak farklı çalışma frekans aralığına sahip farklı pin geometrileri içeren PMC yüzeyli metal muhafazalar ayrı ayrı modellenmiş ve nümerik analizleri gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın devamında farklı pin geometrileri bir arada kullanılarak PMC yüzeyin multi-bant bant durduran özellik göstermesi sağlanmıştır. Çalışma kapsamında son olarak önerilen PMC metal muhafazanın prototip üretimi gerçekleştirilerek elektriksel testleri yapılmış ve elde edilen sonuçlar ile nümerik analiz sonuçları doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to design the multi-band band stop metallic enclosures with perfect magnetic conductive (PMC) surface. For this purpose, firstly, metallic enclosures with PMC surfaces, which contain different pin geometries with different operating frequency ranges, are separately modeled and numerically analyzed. In the continuation of the study, different pin geometries are used together to ensure that the PMC surface provides multi-band band-stop properties. Finally, within the scope of the study, the prototype production of the proposed PMC metal enclosure is carried out and the electrical tests are performed and the obtained electrical test results are verified by the numerical results.