Veri tabanlı pazarlama ve makine öğrenmesi ile pazarlama stratejilerinin belirlenmesi, pizza firması örneği
Determining marketing strategies with database mareting and machine learning, pizza company case
- Tez No: 693706
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL YÜKSELEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Veri tabanlı pazarlama son yıllarda teknolojik ilerlemeler ile birlikte hem üreticinin hem de tüketicinin hayatında önemli bir yer almaktadır. İçinde bulunduğumuz bilgi çağında, internet ağları vasıtası ile verinin ulaşılabilir olması, saklama maliyetlerinin azalması, analiz tekniklerinin artması ve müşteri merkezli pazarlama anlayışının gelişmesiyle birlikte, işletmeler ilişkide bulundukları müşteriler hakkındaki çeşitli verileri toplamak, depolamak ve bu verileri yararlı bir şekilde bilgiye dönüştürerek rakiplerinde ayrışmak amacıyla birtakım çalışmalara yönelmişlerdir. Bu çalışmaların yöntemlerini ve aşamalarını teorik olarak araştıran bu uygulama ayrıca hızlı tüketim gıda pazarında hizmet veren uluslararası bir firmanın, bir yıllık sipariş verilerinden yola çıkarak makine öğrenmesi algoritmaları ile müşteri bölümlemesi, satın alma davranışları ve ileriye yönelik satın alma eğilimlerini ortaya çıkaran çoklu regresyon analizleri ile müşteri bölümlerine yönelik pazarlama stratejileri geliştirilmesi konularını kapsamaktadır. Uygulamanın amacı, günümüz işletmeleri açısından önemi son derece artan veri odaklı yaklaşımın pazarlama stratejilerine nasıl etki edebileceğini tespit etmek ve gerçek müşteri siparişlerinden yola çıkarak davranışsal modelleme ve müşteri bölümleme çalışmaları ile literatüre katkı sağlayarak, uygulamacılara örnek bir model ve strateji belirleme metodolojisi sunmaktır.
Özet (Çeviri)
Database marketing has an important place in both producer and the consumer life with the technological advances in recent years. In the Information age we live in, with the accessible of data via internet networks, the decrease in storage costs, increase in analysis techniques and the development of customer centric marketing approach, businesses collect and store various data about the customer they are in contact with the transform this data into information in a useful way to differentiate from their competitors. Therefore, they have turned to some studies. This application, which investigates the methods and stages of these studies theoretically, is also based on the one-year order data of an international company serving in the fast food market, customer segmentation with machine learning algorithms, multiple regression analyzes that reveal purchasing behaviors and forward-looking purchasing trends and it is also covers the development of marketing strategies for customer segments. The purpose of this application is to determine how the data-oriented approach, which is of great importance for today's businesses, can affect marketing strategies and to provide a model and strategy determination methodology to the practitioners by contributing to the literature with behavioral modeling and customer segmentation studies based on real customer orders.