Afyon Akdağ yaban hayatı geliştirme sahası'nda yayılış gösteren yırtıcı memeli (Mammalia: Carnivora) türleri üzerine araştırmalar
Research on the predatory mammal (Mammalia: Carnivora) species distributing in Afyon Akdag wildlife development area
  1. Tez No: 693736
  2. Yazar: İSMAİL DİNÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
“Afyon Akdağ Yaban Hayatı Geliştirme Sahası'nda Yayılış Gösteren Yırtıcı Memeli (Mammalia: Carnivora) Türleri Üzerine Araştırmalar”isimli bu yüksek lisans tez çalışması Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Anabilim Dalı'nda gerçekleştirilmiştir. Arazi çalışmaları Afyonkarahisar ili Sandıklı ilçesi Akdağ Tabiat Parkı'nıda içerisine alan Akdağ Yaban Hayatı Geliştirme Sahası'nda gerçekleştirilmiştir. Çalışmada yaban hayatı envanter tekniklerinden Var-yok İz-belirti envanteri ve fotokapan yöntemi ile hedef türlerin tespiti elde edilmiştir. Fotokapan yöntemi ile elde edilen veriler kullanılarak türlerin günlük ve mevsimlik aktivite desenleri, kernel yoğunlukları kullanılarak tespit edilen alan kullanımları, türlerin kesişim (intersect) alanları tespit edilmiştir. YHGS alanındaki çalışma konusu olan Yırtıcı Memeli Türler; Köpekgiller (Canidae) familyasına ait kurt (Canis lupus), tilki (Vulpes vulpes), Sansargiller (Mustelidae) familyasına ait kaya sansarı (Martes foina), Porsuk (Meles meles), ve alanda ilk kez kaydı elde edilen Köpekgiller familyasına mensup çakal (Canis aureus), Kedigiller (Felidae) familyasına mensup vaşak (Lynx lynx) olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This master's thesis study named“Research on the Predatory Mammal (Mammalia: Carnivora) Species Distributing in Afyon Akdağ Wildlife Development Area”was carried out in Isparta Applied Sciences University, Faculty of Forestry, Department of Forestry Engineering. Field studies were carried out in Akdağ Wildlife Development Area, which includes Akdağ Nature Park in Sandıklı district of Afyonkarahisar province. In the study, detection of target species was obtained by using the Var-None Trace-symptom inventory and the camera trap method, which are among the wildlife inventory techniques. By using the data obtained by the phototrap method, the daily and seasonal activity patterns of the species, the area uses determined by using the kernel densities, and the intersect areas of the species were determined. Predatory (carnivorous) large mammal species that are the subject of study in the field of YHGS; Wolf (Canis lupus), fox (Vulpes vulpes), marten (Martes foina), badger (Meles meles), and jackal (Canis aureus) belonging to the Canidae family, which were recorded for the first time in the field ) was identified as a lynx (Lynx lynx) belonging to the Feline (Felidae) family.