Mehmet Rauf'un Eylül adlı romanında sözcük grupları
In Mehmet Rauf's Eylül novel word groups
- Tez No: 693762
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU ŞEYDA GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 402
Özet
Toplumsal ve soyut bir olgu olan dilin gerçekleşmesi olarak tanımlanabilecek olan sözdizimi, toplumsallıktan bireyselliğe uzanan sürecin yani dilin söze dönüşümünün en önemli yansıma alanı olarak karşımıza çıkar. Söz diziminin yapıtaşlarından biri de sözcük gruplarıdır. Söz dizimi üzerine gerçekleştirilen çalışmalar, dile/ kültüre ışık tutması açısından dil araştırmaları içerisinde önemli bir yere sahiptir. Söz diziminin bir yapıtaşı olan bu yapılar, söylem çözümlemesinin de önemli bir basamağını oluşturur. Türk edebiyatında önemli bir konuma sahip olan Mehmet Rauf'un eserleri, dil ve edebiyat çalışmalarına konu olan eserlerdir. Yazarın Eylül adlı romanı da yazıldığı dönemden bugüne kadar olan süreçte değerini kaybetmemiş bir eserdir. Bu çalışmada Mehmet Rauf'un Eylül adlı romanı, sözcük grupları açısından incelenmiştir. Çalışmada sözcük grupları kavram alanına giren unsurlar tespit edilmiş, yapı ve işlevlerine göre sınıflandırılarak değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Syntax, which can be defined as the realization of language, which is a social and abstract phenomenon, emerges as the most important reflection area of the process from social to individuality, that is, the transformation of language into speech. One of the building blocks of syntax is word groups. Studies on syntax have an important place in language studies in terms of shedding light on language/culture. These structures, which are the building blocks of syntax, also constitute an important step in discourse analysis. The works of Mehmet Rauf, who have an important position in Turkish literature, are the works that are the subject of language and literature studies. The author's novel Eylül is also a work that has not lost its value in the process from the time it was written until today. In this study, Mehmet Rauf's novel Eylül was analyzed in terms of word groups. In the study, the elements that fall into the concept of word groups were determined and tried to be evaluated by classifying them according to their structure and functions.