Belediye çalışanlarının siber zorbalık ve öfke düzeylerinin bazı değişkenlere göre incelenmesi
Investigating the university students level of cyber bullying and aggression according to various variables
- Tez No: 693761
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURHAN FISTIKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın amacı belediye çalışanlarının siber zorbalık ve öfke düzeylerinin bazı değişkenler açısından incelenmesidir. Bu araştırmanın örneklemini 2020-2021 yılında Türkiye, İstanbul İlinde, bulunan Gaziosman Paşa Belediyesinde çalışmakta olan 120 kadın, 110 erkek toplamda 230 çalışan oluşturmuştur. Çalışmanın verilerinin toplanmasında Siber Zorbalık Ölçeği (SZÖ), Sürekli Öfke-Öfke İfade Tarzı Ölçeği (SÖÖTÖ) ile Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Veriler SPSS programında analiz edilmiş ve araştırma verilerinin analizinde değişkenlere bağlı olarak Kruskall Wallis-H, Mann Whitney-U testleri ve Spearman korelasyon testinden yararlanılmıştır. Bulgular, Baba eğitim düzeyine bakıldığında babanın lisansüstü eğitimde olmasının çalışanların öfke içe vurum gösterme eğiliminin arttığı görüşündedir. Sosyoekonomik düzeyi kötü olan ailelerin sosyoekonomik düzeyi iyi olan ailelere göre sürekli öfke, durumluluk öfke, öfke içevurumu ve öfke dışa vurum gösterme eğilimleri yüksek olmaktadır. Kendilerini saldırgan olarak tanımlayan çalışanların öfke ifade tarzı davranışlarının diğer maddeleri işaretleyenlere göre yüksek olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the cyberbullying and anger levels of municipal employees in terms of some variables. The sample of this study is 120 women, 110 men in total 230 employees working in Gaziosmanpaşa Municipality in İstanbul, Turkey in 2020-2021. In the collection of the data of the study, the Cyber Bullying Scale, the Permanent Anger-Anger Expression Scale and a Personal Information Form were used. Data analyze in SPSS programme, in the analysis of the research data, Kruskall Wallis-H, Man Whitney-U tests and Sperman correlation test is benefited from according to the variables. The finding show that when the father's education level is examined, the father's master degree increases the employees' tendency to show anger introversion. Families with a poor socioeconomic level have a higher tendency to show trait anger, situational anger, internalized anger and externalized anger than families with a good socioeconomic level. It is found that employees who described themselves as aggressive were more compared to those who marked the other items in anger expression style behaviors.