The imperfect balance: Populists between economic nationalism and neoliberalism
Kusurlu denge: Ekonomik milliyetçilik ve neoliberalizm arasında popülistler
  1. Tez No: 693765
  2. Yazar: ANIL KULELİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEÇKİN KÖSTEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Dünyada popülizmin son yıllardaki yükselişi, özellikle popülist hükümetler tarafından izlenen ekonomik milliyetçi politikalarda bir artışı beraberinde getirdi. Küresel ekonomideki değişimlere rağmen, neoliberalizm hala baskın paradigma olmayı sürdürmekte, ve de bu durum, ortodoks olmayan ekonomik yaklaşımları izleyen hükümetler üzerinde kısıtlamalar oluşturmakta. Bu tez, popülist hükümetlerin neoliberal bir dünyada ekonomik milliyetçiliği nasıl gerçekleştirdiğini sorguluyor. Buna göre popülistler, içinde seçmen grupları, özel sektör, ve uluslararası piyasaların da bulunduğu kitlelerin taleplerini aynı anda karşılayabilmek için, ekonomik milliyetçi ve neoliberal politikalar arasında kusurlu bir denge oluşturmaya çalışıyor. Bu tez, popülist hükümetlerin kusurlu dengeyi takip etme çabalarını incelemek için Macaristan'daki Fidesz ve Türkiye'deki AKP hükümetlerinin politikalarını ele alarak, bu hükümetlerin son on yıl içinde ekonomik milliyetçilik ve neoliberalizmi nasıl bağdaştırmaya çalıştığına bakıyor. Fidesz'in, AKP'ye kıyasla, makroekonomik istikrarı ve yabancı yatırımda sürekliliği sağlama becerisi, popülistlerin dengeyi sağlamadaki başarısında etkileşimde oldukları kitlelerin kısıtlayıcı etkilerinin belirleyiciliğini gösteriyor.
Özet (Çeviri)
The recent surge of populism around the world has been accompanied by a rise in economic nationalism, mostly pursued by populists in government. Despite changes in the global economy, neoliberalism still remains the dominant paradigm, and therefore creates constraints on governments which follow unorthodox economic approaches. This thesis questions how populist governments pursue economic nationalism in a neoliberal world. It argues that populists seek to maintain an imperfect balance between economic nationalist and neoliberal policies, in an attempt to satisfy different audiences at the same time, including the electorate, the domestic private sector, and international markets. In order to analyze populist governments' attempts at maintaining the imperfect balance, the thesis explores the policies of the Fidesz government in Hungary and the AKP government in Turkey, by looking at how they have been trying to reconcile economic nationalism with neoliberalism over the past decade. The ability of Fidesz to sustain a relative macroeconomic stability and continued foreign investment demonstrate the determining role played by audience constraints in the success or failure of populists' attempts to maintain the balance.