Moving object detection with supervised learning methods
Denetimli öğrenme metotlarıyla hareketli nesne tespiti
  1. Tez No: 693764
  2. Yazar: AYBORA KÖKSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH AYDIN ALATAN, DR. KUTALMIŞ GÖKALP İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tezde, tek hedefli nesne tespit konusu incelenmektedir. Nesne tespit bir görüntü veya görüntü grubundaki her bir nesneyi ön tanımlı sınıfıyla beraber tanımlamayı hedefleyen bir problemdir. Bu tezin ana hedefi uzam-zamansal bilgiyi kullanarak hareketli nesne tespit çalışmalarında performans artırımı elde etmektir. Bu amaçla, evrişimsel sinir ağları mimarisini baz alan modern nesne tespit algoritmaları incelenmiştir. Bu inceleme dahilinde, nesne tespit için zamansal bilgiyi kullanan güncel literatür araştırılmış, bazı yeni yöntemler önerilmiştir. Üstte belirtilen incelemelerin yanında, çalışmada ayrıca bazı ek araştırmalar da yapılmıştır. Güncel nesne tespit algoritmaları denetimli öğrenme yöntemlerini içeren derin sinir ağlarını temel almaktadır. Bu metotlar yüksek seviyede insan emeği isteyen büyük miktarda işaretli veriye ihtiyaç duyduğundan bunu aşmak adına otomatik ve yarı-otomatik işaretleme yöntemleri ortaya çıkmıştır. Bunun yanında, otomatik işaretleme yöntemleri bazen hatalı işaretlemelere sebep olabilmektedir ve bu tarz işaretlemelerin etkisi araştırılmıştır. Bazı işaretleme hatalarını düzeltmek için yeni bir yöntem önerilmiştir. Bu çalışma başka bir araştırmayla bir aşama daha ilerletilmiş ve yarı otomatik nesne işaretleme için işaretleme zahmetinde önemli ölçüde düşüş sağlayan alternatif bir yöntem önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, single target object detection problem is examined. Object detection is a problem that aims defining all of the objects of interest with their pre-defined classes in an image, or in a series of images. The main objective of this thesis is to exploit spatio-temporal information for performance enhancement during moving object detection. To this extent, modern object detection algorithms which are based on CNN architectures are analyzed. Based on this analysis, state-of-the-art techniques which are focused on utilization of temporal information on object detection are studied and some new methods are proposed. Apart from the aforementioned analysis, some additional studies are also covered. The state-of-the-art object detection algorithms are based on the deep neural networks which are trained via supervised learning. Since these methods need lots of annotated data which also requires a lot of human labor, automatic and semi-automatic annotation methods are employed to overcome this problem. However, automated annotation methods sometimes result in erroneous annotations and effects of these type of errors are examined. A novel method is proposed to correct some type of such annotation errors. This effort is extended with another preceding work, which suggests an alternative method for semi-automatic bounding box annotation for object detection with a significant reduction on annotation effort.