Ekonomik küreselleşme ve istihdam ilişkisi: Türkiye ekonomisi üzerine sektörel analiz
The relationship of economic globalization and employment: A sectoral analysis the Turkish economy
- Tez No: 693772
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT AYKIRI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Günümüz de istihdam ve işsizlik sorunu bütün ülkelerin ve toplumların sıklıkla karşılaştığı sorunlar arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Bu problemlerin küreselleşmenin etkisiyle yayılma alanı artmış ve çeşitlenmiştir. Bu çalışmada, ekonomik küreselleşmenin, Türkiye' de tarım, sanayi ve hizmetler sektörü istihdamı üzerinde uzun dönemdeki belirleyiciliği ve etkinliği ampirik olarak analiz edilmeye çalışılmıştır. Ekonometrik analize konu olan değişkenler yıllık olup 1990-2018 dönemini kapsamaktadır. Ekonometrik çalışmada amaçlanan ekonomik küreselleşme ile sektörel istihdam oranları arasındaki uzun dönem etkileşimin ortaya konulmasıdır. Yapılan ekonometrik analizlerden elde edilen ampirik bulgular; ekonomik küreselleşmenin analize dahil edilen her üç sektördeki istihdam oranlarını uzun dönemde etkilediği ve belirleyici olduğu yönündedir. Katsayılardan yola çıkarak elde edilen ampirik bulgular ise; Türkiye ekonomisi özelinde ekonomik küreselleşmenin tarım sektöründe istihdam oranlarını negatif yönde, sanayi ve hizmetler sektöründeki istihdam oranlarını pozitif yönde etkilediğini, ekonomik küreselleşmenin en fazla istihdam yaratıcı etkisinin ise hizmetler sektöründe ortaya çıktığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Today, the problem of employment and unemployment is among the problems that all countries and societies frequently encounter. The spread of these problems has increased and diversified with the effect of globalization. In this study, it has been tried to empirically analyze economic globalization, its long- term determinant and effectiveness on agriculture, insdustry and services sector. Variables subject to econometric analysis are annual and cover the period 1990-2018. The aim of the econometric study is to reveal the long term interaction between economic globalization and sectoral employment rates. Empirical findings obtained from econometric analyzes: that economic globalization affects employment rates in all three sectors included in the analysis in the long term and is determinant. The empirical findings based on the coefficients are; In the Turkish economy, it shows that economic globalization negatively affects employment rates in the agricultural sector and positively affects the employment rates in the industry and services sector, While the most employment- creating effect of economic globalization occurs in the services sector.