Azerbaycan bestecilerinin flüt eserleri
Flute works of Azerbaijani composers
  1. Tez No: 693788
  2. Yazar: ELDAR İBRAHİMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. ÖZLEM KOÇYİĞİT
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın konusu Azerbaycanlı bestecilerin flüt eserleridir. Geçtiğimiz yüzyıl boyunca Azerbaycan bestecileri, tek bir çalışmada analiz edilemeyen birçok güzel eser yaratmıştır. Azerbaycan'da flüt için yazılmış tüm eserleri kapsayacak bir eserin ele almasının imkânsız olması nedeniyle, bu çalışmada sadece uluslararası flüt repertuvarında yer alan eserleri içerir. Bu çalışma“Problem, Amaç, Önem, Varsayımlar, Sınırlıklar, Tanımlar, Yöntem, Araştırma Modeli, Evren ve Örneklem, Veri Toplama Tekniği ve Aracı, Veri Analizi”başlıklarını içermektedir. Çalışmanın birinci bölümünde Azerbaycan klasik müziğinin tarihine, flüt okulun yaratılmasına genel bir bakış, müzikal performans ve eğitim alanında ilk müzik eğitim kurumları ve orkestraların oluşturulması konusuna yer verilmiştir. İkinci bölüm, besteci Gara Garayev'in yaratıcılığına ve onun“Don Kişot”Senfonik Gravürleri“nden ”Aldonse“ piyesinin form analizine ayrılmıştır. Üçüncü bölümde besteci Fikret Amirov'un yaşamı ve Azerbaycan bir şarkı-dans karakterinde yarattığı flüt süiti ”6 Parça“nın formlarının analizi yapılmıştır. Dördüncü bölümde, besteci Tofik Bakıhanov'un yaratıcı kimliğinin yanı sıra, bestecinin N1 Flüt Konçertosu ve N3 Flüt Sonatı'nın analizi yapılmıştır. Beşinci bölümde ise, Arif Melikov'un çalışmaları ve iki bestesinin analizi - flüt Konçertosu ve ”İki Kalbin Efsanesi“ balesinden ”Komde'nin Düşleri" parçası hakkında bilgi verilmiştir. Sonuç olarak, bu çalışma ile Türkiye flüt repertuvarının Azerbaycanlı bestecilerin eserleriyle zenginleşmesi açısından yararlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses mainly on works for flute by Azerbaijani composers. Over the past century, a very great number of beautiful flute pieces have been composed in Azerbaijan; hence, it is nearly impossible to analyze all of them in a single volume. This study includes only some of the most prominent and internationally renowned pieces. The titles in this thesis are as follows:“Problem”,“Purpose”,“Significance”,“Assumptions”,“Limitations”,“Definitions”,“Method”,“Research Method”,“Population and Sample”,“Data Collection Technique and Data Collection Tool”,“Data Analysis”. In the first part of this thesis, an overview of the history of Azerbaijani classical music, the creation of flute schools, the creation of the first musical educational institutions and orchestras in the field of musical performance and education, have been presented. The second part of this thesis is devoted to the creative works of the composer Gara Garayev and the form analysis of the play“Aldonse”from his“Symphonic Engravings of ”Don Quixote“. In the third part of this thesis, the life of the composer Fikret Amirov and a form analysis of his suite for flute, ”6 Pieces“, created in Azerbaijani song-dance character, have been provided. In the fourth part of this thesis, the creative style of the composer Tofik Bakihanov has been described. Additionally, two of his concertos for flute, No. 1 and No. 3,as well as The Sonata for Flute, have been performed. In the fifth and final chapter of this thesis, two works by Arif Melikov have been analyzed: The Flute Concerto and the song ”The Dreams of Komde“ from the ballet ”The Legendary Tale of Two Hearts". In closing, this study aims to hopefully enrich the Turkish flute repertoire through the works of Azerbaijani composers.