Türkiye'deki bir geçici barınma merkezinde Suriyeli çocukların yaşamı: İlkokul eğitimi üzerine etnografik bir çalışma
The life of Syrian children in a temporary shelter center in Turkey: An ethnographic study on primary school education
  1. Tez No: 693790
  2. Yazar: MEHMET FANSA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 403
Özet
Bu araştırma, Suriye'deki savaş ortamından kaçarak Türkiye'ye sığınan ilkokul çağındaki çocukların geçici barınma merkezindeki yaşam ve eğitim deneyimlerini etnografik bakış açısı ile betimlemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, etnografik araştırma deseni ile yürütülmüştür. Araştırmanın katılımcıları, Hatay ili Altınözü ilçesinde geçici barınma merkezinde konaklayan ve 2018-2019 öğretim yılında geçici eğitim merkezinde eğitim alan dördüncü sınıf öğrencileri, öğretmenleri, velileri ve yakın sosyal çevresinden oluşmaktadır. Çocukların geçici barınma merkezindeki yaşam ve eğitim deneyimlerini betimleyen veriler, Şubat 2019-Kasım 2019 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında gözlem, görüşme, saha notu, araştırmacı günlüğü ve etnografik fotoğraf kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde içerik analizi tekniğinden yararlanılmıştır. Verilerin analizi sonucunda, geçici barınma merkezinde günlük yaşamın doğası, çocukların yaşam ve eğitim deneyimleri etnografik bakış açısı ile betimlenmiştir. Araştırma; geçici koruma kapsamındaki çocuklarla daha çok etnografik araştırma yürütülerek onların yaşam öykülerinin ve yerli bakış açılarının betimlenmesini, çokkültürlü eğitim politikalarının benimsenmesini, yabancılara Türkçe öğretimine yönelik hizmet içi eğitimlerin düzenlenmesini önermektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to describe the life and education experiences in temporary shelter center of primary school children who took refuge in Turkey by escaping from the civil war in Syria with ethnographic perspective. The study was conducted with ethnographic research design. The participants of the research consist of fourth -grade students who accommodate in the temporary shelter center and receive education in the temporary education center in 2018-2019 academic year in Altınözü district of Hatay province, their teachers, parents and close social circle. Data describing children's life and education experiences in the temporary shelter center were collected between February 2019 and November 2019. Observation, interview, field note, researcher's diary and ethnographic photography were used to collect research data. Content analysis technique was used in the analysis of research data. As a result of the analysis of the data, the nature of daily life in the temporary shelter center, the life and educational experiences of children were depicted with an ethnographic perspective. The research recommends to carry out more ethnographic researches with children under temporary protection to describe their life stories and indigenous perspectives, to adopt multi-cultural education policies and to organize in-service trainings on teaching Turkish to foreigners.