Bursa'da organik üretim koşullarında beslenen yumurta tavuklarının performansının belirlenmesi
Determination of the performance of egg chickens feed in organic production conditions in Bursa
  1. Tez No: 693796
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırma, Bursa'da organik üretim koşullarında beslenen yumurta tavuklarının performans özelliklerinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma tek kümeste Nick Brown kahverengi yumurtacı tavuklarda ve 3000 adet tavuk üzerinde yürütülmüştür. Çalışma 19. hafta ile 76. hafta arasında gerçekleştirilmiştir. Çalışma boyunca tavuklarda yumurta verimi ve randımanı, kirli ve kırık-çatlak yumurta sayısı, yumurta ağırlığı, yem tüketimi, yemden yararlanma oranı, canlı ağırlık ve tavuk ölüm oranı kayıt altına alınmıştır. Araştırma sonunda tavuk başına 324 adet yumurta elde edilmiştir. Araştırma boyunca kümesten haftalık ortalama 2262 adet yumurta elde edilmiştir. Tavuklar 52. haftada yumurta veriminde pike ulaşmıştır. En yüksek yumurta verimi 52. haftada elde edilmiştir. Araştırmada kırık-çatlak yumurta oranı %0,67, kirli yumurta oranı %0,96 olarak bulunmuştur. Ortalama yumurta ağırlığı 61,97 g olarak kaydedilmiştir. Günlük tavuk başı ortalama yem tüketimi 133,87 g olmuştur. Yemden yararlanma oranı 2,16 olarak belirlenmiştir. Araştırma boyunca tavukların ortalama canlı ağırlığı 1881,25 g olmuştur. Kümeste aylık ölüm oranı %0,38 ve ölü sayısı 10,43 olarak bulunmuştur. Araştırma sonucunda Nick Brown kahverengi yumurtacı tavukların organik yumurta üretiminde başarılı bir şekilde kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the performance characteristics of laying hens fed under organic production conditions in the province of Bursa. The research was conducted on 3000 single-housed Nick Brown layer hens. The performance characteristics of laying hens were evaluated starting from the 19th-week to the 76th week. Egg production, egg yield, number of dirty and broken eggs, egg weight, feed consumption, feed conversion ratio, live weight, and chicken mortality rate were recorded during the study. The average number of eggs per hen was 324 at the end of the study. An average of 2262 eggs was obtained from the hen house weekly during the study. The hens reached the peak at the 52nd week and the highest number of eggs was reached at the 52nd week. The rate of broken/cracked eggs was 0.67% and the rate of dirty eggs was 0.96%. The average egg weight was recorded as 61.97 g. The average daily feed consumption per chicken was 133.87 g. The feed conversion ratio was determined as 2.16. The average live weight of the hens was 1881.25 g during the study. The monthly mortality rate in the poultry house was 0.38% and the number of death toll was 10.43. As a result of the research, it was concluded that Nick Brown brown layer hens can be used successfully in organic egg production.