Comparison of control system design methods for a bank-to-turn missile
Yatarak dönen bir füze için kontrol sistemi tasarım yöntemlerinin kıyaslanması
  1. Tez No: 693863
  2. Yazar: AKİF ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖNDER EFE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Yatarak dönen bir füzede uçuş sırasında ortaya çıkan çapraz etkileşim dinamikleri, kayarak dönen bir füzeye kıyasla daha baskındır ve bu dinamikler sistemin doğrusallaştırılması sırasında yapılan bazı varsayımların geçerliliğini bozucu bir etkiye sahiptir. Buna ek olarak, yatarak dönmenin çapraz etkileşimli doğası gereği, sistem dinamiklerini birbirinden ayrık kabul etmek de doğrusal kontrol yöntemlerinin performansını düşürür. Dolayısıyla, kontrol sisteminin tasarımı süreci de bu problem göz önünde bulundurularak şekillendirilmelidir. Bu çalışmada iki farklı tasarım yöntemi ele alınmış ve birbirlerine göre üstünlükleri kıyaslanmıştır. Bunu yapabilmek için, iki yöntem de kullanarak birer kontrolcü tasarlanmış ve bozucu reddetme kabiliyetleri büyük oranda tasarım ölçütü olarak kabul edilmiştir. Daha sonra, tasarlanan kontrolcülerin yatarak dönme uçuşu performansları 6 serbestlik dereceli simülasyon ortamında test edilmiş ve birbirlerine göre güçlü ve zayıf oldukları yönler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In a bank-to-turn flight, cross-coupling dynamics are excited even more, compared to a skid-to-turn flight and these dynamics violate some of the assumptions that are made during the linearization of the system model. In addition to that, due to its coupled nature, considering the dynamics of the system as separated from each other decreases the performance of the linear control methods. Thus, the control system design process must be developed with the consideration of solving this problem. In this study, two different design methods are compared and analysed to obtain a convenient solution. To be able to do that, two different options, which are chosen by mostly considering their disturbance rejection capabilites, are prepared. After that, both autopilot structures are tested in a nonlinear high-fidelity 6-DOF simulation to observe their flight performances in a bank-to-turn flight and examine their strengths and weaknesses relative to each other.