Pazarlama ve bankacılık uygulamaları Türk bankacılık sektöründe pazarlamanın gelişimi ve uygulama çalışmaları
  1. Tez No: 71782
  2. Yazar: BORA ULAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜJDAT SAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET Pazarlama, bireylerin ve grupların istekleri ve ihtiyaçları doğrultusunda ürün yaratma ve el değiştirme işlemlerini planlayan sosyal ve yönetsel bir işlemdir. Bu tanımdan hareketle pazarlamanın iki temel niteliği ön plana çıkmaktadır. Pazarlamanın sosyal niteliği tüketicilerin ihtiyaçlarını, isteklerini, taleplerini, ürünün kendisini, piyasaları, el değiştirme işlemini ve el değiştirme işleminin fonksiyonu olan ölçü birimini (para miktarı, finansal enstrümanlar veya takas işlemi gibi) kapsamaktadır. Pazarlamanın yönetsel niteliği ise piyasa analizi, hedef müşteri seçimi; fiyat, ürün, dağıtım kanalı ve promosyon gibi pazarlama karışımlarının geliştirilmesi ve pazarlama faaliyetlerini planlamayı kapsamaktadır. İnsan ihtiyaçlarının, isteklerinin ve taleplerinin son derece karışık ve dinamik bir kavram olması, bu kavramların daha yakından incelenmesi ve ürünlerin bu kavramlara göre tasarlanması gereksinimini doğurmuş, tüketicinin talepleri doğrultusunda üretilen ürünün uygun dağıtım kanalıyla, satış sonrası hizmeti de vererek, karlılık ve verimlilik ilkelerine göre tespit edilen en uygun fiyattan tüketiciye ulaştırılması çağdaş pazarlama anlayışının temelini oluşturmuştur. 1900'lü yılların ilk yansında tüm dünyada pazarlama anlayışı ürünün hedef müşteri kitlesi gözetilmeksizin tamamen satılması ile sınırlıydı. Üretim kaynaklarının kısıtlı olması, bunun doğal sonucu olarak da üretimin talebin çok altında seyretmesi, ürünü önemli kılmakta, pazarlama ise yalnızca ürünü tüketiciye ulaştırma işlemi olarak görülmekteydi. 1950'li ve 1960/İI yıllarda coğrafık fonksiyonların dikkate alınması ile basit bir müşteri segmentasyonu kavramı geliştirilmiştir. 1970'Ii yıllarda ise müşteri segmentasyonu ön 112plana çıkmış ve bu segmentlerin ihtiyaçları doğrultusunda üretim geliştirilmiş, 'ürün farklılaştırılması', 'hedef müşteri' gibi kavramlar dikkate alınmaya başlanmıştır. 1980'li yıllar pazarlamanın bugünkü şeklini aldığı yıllar olmuş, özellikle bilgisayar teknolojisinin gelişimi ile müşteri ihtiyaçlarının ve isteklerinin tespiti daha kolay hale gelmiş, ürünler bu bilgiler dikkate alınarak ve hedef kitle gözetilerek geliştirilmeye başlanmış, kalite ve satış sonrası hizmetlere daha fazla önem verilmeye başlanmıştır. 1990'lı yılların başında toplam kalite anlayışı popülerlik kazanmış, üretimden müşteriye ulaşma ve satış sonrası dahil olmak üzere ürünün her aşamasında standard bir kaliteye ulaşılma çabalan başlamıştır. Pazarlamanın temel aşamaları stratejik planlama ve pazarlama yönetimidir.Satış ve satış sonrası hizmetler pazarlama yönetiminin bir fonksiyonu olarak ele alınabilir. Stratejik planlama, kurumların dahil oldukları sektörün değişen şartlarına uyabilmek için geliştirmeleri gereken uzun dönem stratejilerdir. Stratejik plan hazırlanırken öncelikle kurumun amacının tespitinin, daha sonra 'üç yılda %30 büyüme' gibi pazarlamaya yönelik hedeflerin tespitinin, daha sonra görev tanımlarının yapılarak tespit edilen amaçlara ulaşmak için hangi işe, hangi ürüne veya insan kaynaklarına ne kadar yatırım yapılması gerektiğinin tespitinin, son olarak da tüm departmanların bu amaçlara ulaşabilmek için gerekli ihtiyaçlarının ve neler yapabileceklerinin tespitinin yapılması gerekmektedir. Pazarlama yönetimi belirlenirken fırsat analizinin yapılması, hedef müşteri tespiti, pazarlama karışımının geliştirilmesi ve pazarlama faaliyetlerinin planlanması gerekmektedir. Fırsat analizi, mevcut avantajların ve dezavantajların değerlendirilmesi, yeni pazarların belirlenmesidir. Hedef müşteri tespiti müşteri yapısının belirlenerek ihtiyaçlarına göre 113sınıflandırılması ve bu segmentlere ulaşılabilecek en verimli yöntemin tespit edilmesidir. Pazarlama karışımının geliştirilmesi ürün, fiyat, promosyon ve dağıtım kanalının tespiti gibi işlemlerin geliştirilmesidir. Bu aşamada müşteri ihtiyaçtan, istekleri ve talepleri doğrultusunda ürün geliştirilmesi, maliyetlerin göz önüne alınarak fiyat ve iskonto tespiti ve maliyet düşürücü çalışmaların yapılması, müşteriye ulaşılabilecek en uygun dağıtım kanalının belirlenmesi ve gerek reklam, gerekse promosyon yoluyla müşteriyi cezbedecek en uygun enstrümanların belirlenmesi gibi işlemler planlanır. Pazarlama faaliyetlerinin planlanması ise yukarıdaki işlemlerin belirli bir bütçeyle yapılması ve uygulama aşamasında gerekli kontrollerin yapılması için alınacak önlemlerin planlanmasıdır. Pazarlamayla ilgili çalışmalar yapılırken pazarlama çevresinin dikkate alınması gerekmektedir. Bu çevre pazarlama departmanından, kurumun kendisine, bağlı bulunduğu sektöre, teknolojik altyapıya, ulusal ekonomiye ve etik, politik ve yasal çevreye uzanan bir dizi olarak nitelendirilebilir. Stratejik planlama ve pazarlama yönetiminin belirlenmesi sırasında bu çevrenin tüm faktörlerinin durumunu ve kurumun bunlarla olan ilişkisini dikkate alarak gerekli çalışmaların yapılması, hazırlanan planların uygulanmasını daha kolay ve gerçekçi hale getirecektir. Toplumun hemen hemen her kesimine hitap edebildiklerinden ve bundan dolayı müşteriye daha kolay ulaşabildiklerinden, büyük organizasyon yapılarından ve bu büyüklüğün getirdiği hantallıktan, sayısal olarak fazla ve karmaşık ürün ve fiyatlandırma yapılarının uzman personele ihtiyaç duymasından ve bu personelin sayısal olarak yetersizliğinden dolayı bankacılıkta pazarlama diğer hizmet ve imalat sektörlerine göre daha az gelişmiş, bu sektörler tarafından uygulanan pazarlama tekniklerinin bankacılık sektörüne uygulanması daha geç gerçekleşmiştir. 1141980'li yılların başlarında müşteri ihtiyaçlarının ve taleplerinin daha belirgin hale gelmesi, teknolojinin gelişmesi, ürün adedinin artması, uygun fiyatlama yapılmaması halinde pazar kaybedilmesi ve verimin düşmesi gibi çevresel faktörler; teknolojik gelişim sonucu şubelerin küçülmesi, müşteri taleplerinden dolayı daha yetkili ve dolayısıyla daha seri hizmet verebilen şubelerin ortaya çıkması gibi organizasyonel etkiler sonucu bankacılık sektörü pazarlamaya eğilmek zorunda kalmış ve yapısal değişiklikler yapma yoluna gitmiştir. Bankacılıkta pazarlama işlemi diğer hizmet ve imalat sektörlerinde olduğu gibi stratejik planlamayı esas alır. Ancak, bankacılıkta stratejik planlama yönetim kademesini gelecekteki olası gelişmeleri ve durum değişikliklerini düşünmeye, risk düşürücü çalışmalar yapmaya, fırsatlardan yararlanmak ve tehditlere çözüm bulmak için kaynak tahsisini daha rasyonel hale getirmeye zorladığı için diğer hizmet veya imalat sektöründekinden daha önemlidir. Finansal piyasaların her gün değiştiği ve ekonomideki her türlü hareketten etkilendiği düşünülürse, geleceğe dönük projeksiyon yapmanın ve bu olası durumlara karşı stratejik plan geliştirmenin önemi daha net anlaşılabilir. Bankacılık sektöründe stratejik planlamanın iki ana aşaması fırsat analizi ve durum analizdir. Fırsat analizinin mevcut tüm ana segmentler için yapılması, bu segmentlerdeki avantaj ve dezavantajların tespiti, bankanın bu segmentlere ulaştırabildiği ve ulaştırabileceği ürün ve hizmetlerin tespiti ve bunlarla ilgili yapılabilecek geliştirmeleri içermesi gerekmektedir. Durum analizi ise ekonomik ve sosyal analiz, rakiplerin analizi ve dahili analiz gibi üç temel aşamadan meydana gelir. 115Ekonomik ve sosyal analiz bankanın hizmet verdiği bölge veya ülkedeki nüfus karakteristiği, eğitim seviyesi, sanayi tipleri, sanayinin büyüme hızı, enflasyon trendi ve reel alım gücüne etkisi, sosyal ve kültürel faktörler ve bunun tüketici tercihlerindeki etkileri, teknolojik değişim, politik ve yasal gelişmeler gibi konuların analizinden oluşur. Rakiplerin analizi rakiplerin karlılık performansı, çalışan personel başına düşen karlılık oranı, ana ürünler (mevduat plasman, gayri nakit krediler ve bireysel ürünler) arasında verim kıyaslaması, pazarlama stratejileri arasındaki farklılık gibi konuların analizinden oluşur. Kurumun imajının, mevcut müşteriler arasında yada banka müşterisi olmayan gruplar arasında bilimsel yöntemlere dayanarak yapılan analizlerden tespiti, organizasyonun olası değişikliklere karşı tepkileri, personel motivasyonunun yeterli olup olmadığı, personel eğitimi gibi konulan durum analizi safhasında tespit etmek gerekmektedir. Stratejik planın geliştirilmesinden sonra bu planı detaylandırmak ve pazarlamayla ilgili bölümlerini daha kesin rakamlara dökmek için pazarlama planının yapılması gerekmektedir. Bankalarda pazarlama planı merkezi pazarlama planı ve şube pazarlama planı olmak üzere iki grupta yapılmalıdır. Merkezi pazarlama planında genel piyasanın büyüklüğü, beklenen mevsimlik dalgalanmalar, bölgesel farklılıklar veya tahmini piyasa gelişimi gibi genel piyasa özellikleri, ürün ve hizmetlerin piyasadaki durumu, rakipler ve bankanın kendisi hakkında genel bilgi, müşteriler ve potansiyel müşteriler hakkında genel bilgi, avantaj ve dezavantajların kısaca belirtilmesi, fiyatlama politikası ve dağıtım kanalları, reklam, promosyon vs. gibi satıcı destekleyici işlemler ve belli bir dönemde hedeflenen satışların rakamsal olarak miktar, maliyetler ve karlılık olmak üzere belirli tahminlerin yer aldığı bütçeler yer almaktadır. Bu tahminler piyasa araştırmaları (rakamsal olarak değil piyasanın genel eğilimini ölçen piyasa araştırmaları) veya satış departmanının görüşleri gibi sübjektif yöntemleri de kapsayan zaman serisi analizi (time series 116analysis) veya ileriye dönük projeksiyonlar (trend projection) gibi objektif yöntemlerle yapılmalıdır. Şube pazarlama planlarında ise yukarda belirtilen işlemlerin şube çevresi ve şube rakamlarının yukarda belirtilen kavramlarla belirlenmesidir, özellikle dar bir çevreyi kapsadığından, şubenin mevcut ve potansiyel müşteriler ile bizzat görüşme şansından dolayı şube pazarlama planları merkezi pazarlama planına göre daha kesinlik taşımaktadır. Bankacılıkta pazarlama karışımı, ürün, fiyat, dağıtım kanalı, promosyon, insan, işlem ve müşteri hizmetlerini kapsar. Birbilerine çok yakın olmalarından veya birbirlerine alternatif olmalarından dolayı bankacılıkta ürün tanımı çok net yapılmalı, ürünler belirli segmentlere göre sınıflandırılarak çapraz satış konusuna olanak verilmelidir. Fiyatlamanın temel amacı karlılığı ve verimi artırmaktır. Ürün adedi fazla olan sektörler için daha uygun olan maliyet tabanlı fiyatlandırma yöntemi bankacılıkta da uygulanabilmektedir. Bu tür yöntemlerle inilebilecek taban fiyatlar tespit edilerek tüm banka için genel bir fiyatlama anlayışı belirlenebilir. Bankacılıkta dağıtım kanadan, şube, ATM'ler, uydu şubeler, telefon bankacılığı, kompüter bankacılığı vs. gibi çeşitli kanallardan oluşmakta, her kanalın ayrı bir maliyeti olmasından dolayı da önem kazanmaktadır. Verimsiz müşteriler, maliyeti daha düşük olan kanallara yönlendirilerek verimlerin artırılabilmesi son yıllarda kanal yönetimi kavramının gelişmesine neden olmuştur. Promosyon, reklam satış promosyonlan gibi kavramlan içermektedir. Finansal hizmetlerinin çeşitli ve karışık olmasından dolayı insan kavramı öne çıkmakta, bankacılıkta eğitimli personele gereksinim duyulmaltadır. Pazarlama planı yapılırken fiyat, ürün, promosyon vs.gibi eğitim gereksinimleri ve maliyetleri dikkate alınmaktadır. Finansal sektörlerde zaman kaybının maliyeti belirli durumlarda diğer sektörlere göre çok daha fazla ağır olduğundan dolayı işlemler önem kazanmaktadır. İşlemlerin -güvenlik elden 117bırakılmadan- seri bir şekilde yapılması için bürokrasi katmanlarının azaltılması çalışmaları yapılmalıdır. Banka müşterileri pazarlama elemanları haricindeki personelle de zaman zaman irtibata geçmek zorunda oldukları için tüm bankanın müşteri servis işlemlerinin belirli bir homojenlikte olması ve personelin satış ve satış sonrası işlemleri için eğitilmesi gerekmektedir. Müşteri segmentasyonu, pazarlama çalışmalarının daha belirgin hedeflere yönlenmesini ve daha seçici olabilmesine yarayan, müşterilerin ortak ihtiyaç ve taleplerine göre ana ve alt gruplara ayrılmasına yönelik bir sınıflandırma çalışmasıdır. Segmentasyonun arkasındaki düşünce tüm müşterilerin farklı olduğu, bu farklılıkların da müşteri taleplerinde farklılıklar yaratacağı, bu nedenle farklı ihtiyaç ve taleplerin diğer taleplerden izole edilerek pazardaki diğer müşterilerden ayırmak suretiyle, bu müşteri gruplanna daha profosyenel hizmet vererek verimliliği artırma düşüncesidir. Segmentasyonun bankaya sağladığı avantajlar, belli müşterilerle bu müşteriler konusunda uzmanlaşmış elemanların irtibata geçmesini sağlayarak pazarlama çalışmalannda zaman kazanmak ve dolayısıyla maliyeti düşürmek, hedef kitleyi projektör altına alarak olası değişiklikleri önceden kestirebilmek, kaynaklan yüksek potansiyele sahip segmentlere yönlendirerek karlılığı artırmak, belirli hedef kitlelere göre reklam vs.gibi promosyon çalışmalan yaparak promosyon maliyetlerini düşürmek olarak sayılabilir. Müşteriye avantajları ise uzmanlaşma yoluyla yüksek kalitede hizmet almak, doğru ürünleri doğru kanaldan daha kısa sürede elde etmek, gereksiz promosyon bombardımanından kurtulmak olarak sayılabilir. Segmentasyon coğraflk, demografik, psikolojik, ortak davranış, ortak tercih, ortak ihtiyaç gibi kıstaslar esas alınarak yapılabilir. Buna örnek olarak üniversite öğrencilerini, üst düzey yöneticileri, yurt dışında çalışan işçi ailelerini verebiliriz. Gruplara dikkat 118edilirse grupların gelire göre değil ortak ihtiyaçlara ve tercihlere göre ayrıldığı farkedilebilir. 119
Özet (Çeviri)
SUMMARY Marketing is a social and managerial process by which individuals and groups obtain what they need and want tfirough creating and exchanging products and value others. By this definition, two main aspects of marketing has to be clarified. The social aspect of marketing includes customer needs, wants, requests, product, markets, exchange process and the measuring unit (amount of money, financial instruments or barter) which is a function of exchange process. The managerial aspect of marketing includes developing the marketing mix such as market analysis, determining the target customer groups, price, product, delivery channels and promotion and planning the marketing activities. The complexity and dynamism of human wants and requests brought the need of making detailed research about those needs and requests, and planning the products parallel to those concepts. The delivery of the product which is supported by after sales facilities from the rihgt channel on the right price considering the rules of profitability becomes the basic approach to the modern marketing concept. In the early 1900s', the approach to the marketing is limited as to sell the product to anybody without considering the target customer groups. Because of the limited resources and level of supply which is always below the demand rate makes the product more important and the marketing is only considered as to sell or delivery of the product to the customer. During 1950s and 1960s, by regarding the geographical differences of the customer groups, the basic segmentation processes were started to seen. In 1970s, the segmentation became more important and the products were started to be produced 124according to the needs of customer segments. Concepts like product differentation, target customer groups were taken into consideration especially by big companies. During the 1980s, quality and service emerged as increasingly important factors. A move towards the individual was seen during this decade with the emphasis moving towards marketing to specific markets. Companies began to produce large number of variations on a product and a customer service culture began to establish itself in the more innovative companies. By development of electronics technology, technological applications in customer services widespread in the late 1980s, targeting moved towards a focus on the household, marketers started to use multiple data sources to profile customers. In 1990s, total quality management becomes popular and the companies are in effort to be in a standard quality during production and after sales period, also marketing is moving towards micro-marketing. This approach uses consumer data to conduct marketing campaigns that target a consumer. Consumers are no longer satisfied with general products, want to be viewed as individuals and want products targeted to their needs. The successful application of micro marketing brought relationship marketing which involves building a complex customer relationships. As marketplace become more competitive, the formation of enduring relationships with not only customers, but also suppliers, employees and other markets become crucial. There are two main basic steps of marketing, strategic planning and marketing management. Sales and after sales services may be considered as a function of marketing. Strategic planning is the long term strategy developed by the organisation in order to meet the changing conditions. While preparing the strategic plan, the mission of the organisation, the marketing objectives of the organisation such as *30% growth', the amount of money that has to be invested to a product or human resource are considered. 125Marketing management is to analyse opportunities and target customer groups or to develop marketing mix and coordinate marketing processes. Opportunity analysis is to evaluate all the advantages and drawbacks and to identify new markets, by considering the customer needs and by classifying the customer segments according to ttieir needs and requests and, to improve marketing methods in order to reach to these customer segments. The marketin mix is the set of controllable marketing variables that the firm blends to produce the response it wants in the target market. The variables are product, price, promotion and place (in the last years process, people and pro active customer service wa added to the 4Ps). The blend of marketing mix is to produce the product according to customer needs and requests, determination of the price and discount rates considering the costs, profitability and the market conditions, determination of appropriate delivery channel and promotion instrument in order to attract the customer. The planning of the marketing process is to carry out all the above activities with a certain budget and to plan the necessary precautions at the time of application. In order to design marketing plans and strategies, the strategist and planner have to understand the overall environment in which the marketing program is to be conducted. They are the environments of the firm itself, the related industry, the state of technology that affects its products and services, the economy, the consumer market, the commercial/industrial market and the ethical codes, political climate and legal system relating to the economy. It is evident that these environments are all continuously interact, so a change in one can have marked effects on the others. In order to have efficient marketing strategy, the strategist have to consider especially 4 of the marketing environments as they directly relate to and affect the firm's marketing, program: the internal environment of the firm, the nature of the industry and its trade practices, the level of technology that relates to the company's products and services 126and the state of economy. This will probably make the plan more realistic and applicable. For their huge organizational structure, chance to reach all customer types, lack of specialist personnel, financial service organizations are still somewhat behin