Türkiye'de yaşayan evli kadınların benlik saygısı düzeyleri ile evlilik tipleri ve aile iklimleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Examining the relationship between self-esteem levels, marital types and family climates of married women living in Turkey
  1. Tez No: 693908
  2. Yazar: SERAP SARAÇLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada evli kadınların benlik saygısı düzeyleri ile evlilik tipleri ve aile iklimleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda benlik saygısı ile evlilik tiplerinin her bir alt boyutunun ilişkisi ve benlik saygısı düzeyleri ile aile ikliminin alt boyutlarının ilişkisi incelenmiştir. Evlilik tipleri ile aile iklimi arasındaki ilişkiler ve evlilik tiplerinin ve aile iklimlerinin benlik saygısı düzeylerine göre farklılaşması da araştırmaya dahil edilmiştir. Son olarak benlik saygısı, evlilik tipleri ve aile ikliminin araştırmaya katılan kadınların sosyodemografik değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığı araştırılmıştır. Araştırmaya 392 evli kadın katılmıştır. Çalışma kapsamında katılımcılardan verileri toplamak amacıyla Kişisel Bilgi Formu, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, Evlilik Tipleri Ölçeği ve Aile İklimi Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde değişkenler arasındaki ilişkilerin tespiti için Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon analizi, gruplar arası farklılaşmaların tespiti için Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), ikili karşılaştırmalar için Bağımsız Gruplar T Testi uygulanmıştır. Değerlerin normal dağılmadığı durumlarda ise Kruskal Wallis-H ve Mann Whitney-U testleri kullanılmıştır. Çalışmaya katılanların benlik saygısı düzeyi ile evlilik tiplerinin alt boyutlarından ilişkili özerk tip arasında ve benlik saygısı düzeyi ile özerk tip arasında pozitif yönlü ve orta seviyeli bir ilişki tespit edilmiştir. Benlik saygısı düzeyleri ile aile ikliminin alt boyutlarından kuşaklararası otorite boyutu arasında ise negatif yönlü ve düşük seviyeli bir ilişki tespit edilmiştir. Bu bulgulara göre benlik saygısı düzeyleri ile evlilik tipleri arasında, benlik saygısı ile aile iklimi arasında, evlilik tipleri ve aile iklimi arasında ilişkilerin varlığından söz edilebilir. Ayrıca benlik saygısı, evlilik tipleri ve aile ikliminin kimi sosyodemografik değişkenlere göre farklılaştığı da tespit edilen sonuçlardan biridir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the relationship between 'self-esteem levels, marital types and family climates' of married women. In this context, the relationship between the level of self-esteem and the each sub-dimension of marital types and the level of self-esteem and the sub-dimensions of the family climate were examined. Relation between marital types and family climates as well as the differentiation of marital types and family climate according to the self-esteem levels are included in the study. Finally, it was investigated the differentiation of the self-esteem levels, marital types and family climates, according to the socio demographic variables of the women participating the study. 392 married women participated in the study. Within the scope of the study, the Personal Information Form, Rosenberg Self-esteem Scale, Marital Typology Scale and Family Climate Scale were used. For determination of the relation between variables Pearson correlation analysis was used; for determination of groups differentiations one-way variance Analysis (ANOVA) was used; for binary comparisons Independent Groups T test was used. In cases where the values were with non-normal distribution, Kruskal Wallis-H and Mann Whitney-U tests were used. According to the findings of this study, it can be mentioned that the existence of relationship between the self-esteem level and marital type as well as the relationship between the self-esteem level and family climate score. Another finding of this study indicates the differentiation of the self-esteem level, marital type and family climate score according to the socio demographic variables.