Effect of salinity and methyl jasmonate on the production and quality of sea fennel (Crithmum maritimum)
Deniz Rezenesi'nin (Crithmum maritimum) Üretimi ve Kalitesi Üzerinde Metil Jasmonat ve Tuzluluğun Etkisi
- Tez No: 693907
- Danışmanlar: PROF. DR. JUAN A. FERNANDEZ HERNANDEZ, PROF. DR. YÜKSEL TÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu projede, fakültatif halofit bir bitki olan C. maritimum yüzen sistemlerde yetiştirilmiştir ve ve iki deneme gerçekleştirilmiştir. Birinci denemede tuzluluğun büyüme ve gelişme üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bu nedenle, biyokütle, yaprak alanı, kök büyüme parametreleri, element (anyon ve katyon) içerikleri, hasat sonrası kalite (% ağırlık kaybı; L,a,b değerleri, HUE, renk değerleri), duyusal ve mikrobiyal kalite analizleri yapılmıştır. İkinci denemede, MeJa'nın tuzluluk stresi ve fitokimyasal içerik üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bunun için biyokütle ve kök büyüme parametreleri, element analizleri (anyon ve katyon), toplam fenolik madde, flavonoid ve antioksidan içerikleri için analizler gerçekleştirilmiştir. Birinci deneme sonuçlarına göre, küçük yapraklı C.maritimum yüzen hidroponik sistemlerde yetiştirilebilir. NaCl, C. maritimum'un toprak üstü aksamını azaltırken, kök boyu ve yüzeyini arttırmıştır. Tuzluluk köklerden K+, Ca+, Mg+, NO3- ve SO42- alımını kısıtlamıştır. Ayrıca, NaCl uygulamaları C. maritimum bitkilerinin hücrelerinde Na+ ve Cl- iyonlarının birikmesine neden olmuştur. Tuzluluk mikroorganizmaları azaltarak C. maritimum'un raf ömrünü uzatmıştır. İkinci denemede MeJa ilavesi biyokütle üzerinde tuzluluğun olumsuz etkisini azaltmış ve Ca+ ve K+ iyonlarının eksikliğini gidermiştir. NaCl ve MeJa uygulamaları fenolik madde içeriğini azaltmıştır. MeJa, klorofil a, klorofil b ve karotenoidler üzerinde tuzluluğun etkisini de iyileştirmiştir. MeJa uygulaması ile maksimum flavonoid içeriği elde edilmiştir. MeJa ilavesi tuzluluğa maruz kalan bitkilerde antioksidan içeriğini etkilememiş ancak yenilebilir kısımların gelişimine ve element eksikliklerinin giderilmesine neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this project, C. maritimum, a facultative halophyte plant, was grown in floating systems and two experiments were carried out. Experiment 1 investigated the effect of salinity on growth and development. Therefore, biomass, leaf area, root growth parameters, mineral (anion and cation), post-harvest quality (% weight loss; L, a, b values; HUE, Chromaticity values), sensory and microbial quality analyzes were performed. In the Experiment 2, the effect of MeJa on salinity stress and the phytochemical content was investigated. To that, biomass and root growth parameters, mineral analysis (anion and cation), total phenolic component, flavonoid and antioxidant capacity analyzes were carried out. According to the results of the first experiment, C. maritimum baby leaf can be grown in floating hydroponic systems. NaCl increased root length and surface, while reduced the aerial parts of C. maritimum. Salinity hindered to intake of minerals of K+, Ca+, Mg+, NO3 - and SO42-from the roots. And also, NaCl treatments caused to accumulate Na+ and Cl-ions in cell of C. maritimum plants. Salinity enhanced shelf life of C. maritimum by decreasing microorganisms. In the second experiment, MeJa addition reduced the adverse effect of salinity on biomass and recovered Ca+ and K+ ions. NaCl and MeJa treatments decreased phenolic content. Also MeJa improved the effect of salinity on chlorophyll a, chlorophyll b and carotenoids. Maximum flavnoid content was obtained with MeJa treatment. MeJa addition did not affect antioxidant capacity in plants exposed to salinity but caused edible parts to grow and recovery minerals.