Assessment of performance of horizontal drains andpit lake formation for çöpler gold mine, Erzincan-Turkey
Çöpler altın madeni için yatay drenlerin performansı ve açık ocak gölü oluşumunun değerlendirilmesi, Erzincan-Türkiye
  1. Tez No: 693937
  2. Yazar: ÇİDEM ARGUNHAN ATALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YAZICIGİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu çalışmanın amacı, Erzincan Çöpler Altın Madeninde yatay drenlerin etkinliğinin ve birbiriyle etkileşim halinde olan iki açık ocakta (Ana Ocak ve Manganez Ocak) ocak gölü oluşumunun değerlendirilmesi için 2 boyutlu ve 3 boyutlu sayısal yearltısuyu modellerin geliştirilmesidir. Kuzey-Güney ve Doğu-Batı kesitleri boyunca doygun ve doygun olmayan kuşaklardaki akımı simüle etmek için iki boyutlu SEEP/W programı kullanıldı. Açık ocakta iki kesit boyunca yatay drenlerin etkinliği; yeraltı suyu akımının bir sonucu olan boşluk suyu basınç dağılımının, yatay drenlerin kullanılmasından önce ve sonra yeniden analiz edilmesi ile değerlendirilmiştir. Diğer taraftan, açık ocağa gelecek akımları belirlemek ve ocak gölü oluşumunu değerlendirmek için farklı yıllarda (2012 ve 2018) üç boyutlu MODFLOW-SURFACT modeli ve ocak gölü su dengesini hesaplayan elektronik tablo modeli birlikte kullanılmıştır. İki boyutlu kesit model sonuçları, yatay drenlerin yeraltısuyu boşalım miktarlarını Doğu-Batı ve Kuzey-Güney kesitleri için sadece %15 ve %37 arttırdığını göstermiştir. Ayrıca, şevlerin arkasındaki kayaçlarda yatay drenlerin kullanılmasından sonra bile su içeriğinin neredeyse tamamen doygun duruma yakın olduğu görülmüştür. Şevlerin gerisindeki hacimsel su miktarı %93 ve %97 arasında değişmektedir. Üç boyutlu model sonuçları, Ana ve Manganez Ocaklarına gelen yeraltısuyu girişinin ihmal edilebilir miktarda olduğunu göstermektedir. Diğer taraftan, Manganez Ocağından yeraltısuyuna olan akım oldukça önemlidir ve 80 L/s'ye kadar sabit bir artış göstermektedir. Ana ocakta farklı yüzey akış alanı konfigurasyonlarına göre, göl seviyelerinin 1095 m (İki ocak arasındaki etkileşim seviyesi) seviyesine ulaşması 8 ve 32 yıl sürmektedir. Manganez Ocağında, göl seviyesi farklı yüzey akışı konfigurasyonlarında 45 yıl içinde 970 ve 950 metrelerde dengeye gelmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to develop 2D and 3D numerical groundwater models to assess the efficacy of horizontal drains and the formation of pit lakes at two open pits (Main Pit and Manganese Pit) that have an interaction with each other in Çöpler Gold Mine in Erzincan, Turkey. 2D numerical model SEEP/W was used to determine the pore-water pressure distribution in two critical cross-sections which are in North–South and East–West direction. The efficacy of horizontal drains along two cross-sections in the open pit were evaluated by analyzing the re-distribution of pore-water pressure as a consequence of groundwater inflow rates before and after application of horizontal drains. On the other hand, 3D models in different years (2012 and 2018) were developed to predict the inflow rates and assess the pit lake formations with the help of the MODFLOW-SURFACT and a pit lake water balance spreadsheet model. 2D model results indicate that the horizontal drains increased groundwater inflow rates by only 15 and 37% for the East–West and North–South cross-sections, respectively. Additionally, the water content was found to be almost close to fully saturation state in the wall rock behind the slope faces even after the use of drains. Volumetric water contents range between 93% and 97% at the backward of slopes. 3D model results display negligible amounts of groundwater inflow to Main and Manganese Pits. On the other hand, groundwater outflow component from Manganese Pit is quite significant and shows constant increase to nearly 80 L/s. In the Main Pit, it takes 8 and 32 years to reach the elevation of 1095 m (interaction elevation between two pits) regarding to the different runoff area configurations. In the Manganese Pit, lake level stabilizes at the elevation of 970 m and 950 m for different runoff area configurations in 45 years.