Doğal içerikli bazı diş macunlarının antibakteriyel etkinliklerinin in vitro olarak karşılaştırılması
In vitro comparison of antibacterial activities of some natural toothpaste
  1. Tez No: 694044
  2. Yazar: SERDAR DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL KESKİN, PROF. DR. NEŞE AKAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Geleneksel diş macunlarının içerisinde bulunan bazı antibakteriyel ajanların insan sağlığı üzerindeki muhtemel olumsuz etkileri, doğal içerikli diş macunlarının daha fazla tercih edilmesine neden olmaktadır. Ancak bu macunların karyojenik bakteriler üzerindeki etkinlikleri net değildir. Bu nedenle, bu çalışmada farklı doğal aktif ajan içeren diş macunlarının Streptococcus mutans, Streptococcus sanguinis ve Enterococcus faecalis gibi farklı oral patojenlere karşı antibakteriyel etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada teobromin, aloe vera, misvak özü, propolis, kitosan, enzim ve probiyotik bileşenlerini içeren yedi farklı doğal içerikli diş macunu, bir geleneksel diş macunu test edilmiştir. Diş macunlarının antibakteriyel aktivitelerini belirlemek için agar-kuyu difüzyon yöntemi kullanılmıştır. Laboratuvar ortamında 24 saatlik inkübasyon sonrası diş macunları etrafında oluşan inhibisyon zonları ölçülmüş ve elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Geleneksel diş macunu ile teobromin ve kitosan içerikli diş macunları her üç bakteri için de antimikrobiyal etkinlik göstermiştir. Aloevera, misvak özlü ve propolis içeren diş macunları sadece Streptococcus mutans'a karşı etkili iken probiyotik ve enzim içeren diş macunları test edilen bakteriler üzerinde herhangi bir antimikrobial etkinlik göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
The use of natural toothpaste has an increasing tendency since the adverse effects of some antimicrobial ingredients in traditional toothpaste on human health. However, the effectiveness of these pastes on cariogenic bacteria is not clear. Therefore, this study aimed to evaluate the antibacterial efficacy of toothpastes containing different natural active ingredients on different oral pathogens such as Streptococcus mutans, Streptococcus sanguinis, and Enterococcus faecalis. In this study, seven natural toothpastes containing theobromine, aloe vera, miswak extract, propolis, chitosan, enzyme, probiotic and a traditional toothpaste were tested. The agar well diffusion method was used to determine the antibacterial activities of toothpastes. Inhibition zones formed around toothpastes were measured after 24 hours of incubation in the laboratory. The data obtained were analyzed statistically. Traditional toothpaste and theobromine and chitosan containing toothpastes showed antimicrobial efficacy for all tested bacteria. While aloe vera, miswak, and propolis containing toothpastes were only effective on Streptococcus mutans, probiotics and enzymes containing toothpastes did not show any antimicrobial effect on the bacteria.