Zeolit katkılı çimento esaslı kompozitlerde kendi kendini temizleme ve antibakteriyel özeliklerin belirlenmesi
Self-cleaning and determination of antibacterial properties in cement based composites with zeolite additive
- Tez No: 527456
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CANBAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Günümüzde beton en yaygın kullanılan yapı malzemesi olup, kullanıldığı ilk günden bu zamana kadar sürekli gelişim halinde olmuştur. Betonda nano-fiber ve nano-silika gibi malzemeler kullanılmaya başlanmış ve son yıllarda çeşitli özellikte betonlar ortaya çıkmıştır Ülkemizde inşaat sektöründe yapılan bazı çalışmalar da yapıları sağlık açısından daha güvenli hale getirmek için antibakteriyel özellik kazandırmak ve dış mekândaki korunmasız olarak dış etkilere maruz kalan betonlarda ışık etkisiyle kendi kendini temizleme yeteneğine sahip betonlar üretmektir. Tez çalışmamızda betonlara antibakteriyel özellik kazandırmak amacıyla betona malzeme olarak anataz yapıda titanyum dioksit (TiO2) tozu, zeolit, gümüş iyonları içerikli antimikrobiyal toz ve anti-mikrobiyal özellikli sıvı mergal farklı oranlarda ilave edilmiştir. Ayrıca antibakteriyel özellik kazandırma konusundaki çalışmalarımız sıva harcı ve derz malzemeleri ile de yapılmış olup, söz konusu yapıda yan yardımcı malzemeleri de kapsamıştır. Kendi kendini temizleme deneylerimizde TiO2 kullanılarak hazırlanmış numuneler üzerinde Rhodamine-B, kirletici olarak İtalyan UNI 11259 Standardında belirtilen koşullar altında uygulanmıştır. Deneylerde beton üzerindeki çalışmada beyaz ve gri çimento kullanılmış, su/bağlayıcı oranı 0,5 olarak sabit tutulmuştur. Doğal zeolit çimentonun yerine ağırlıkça %0, %10, %20 oranlarında kullanılmıştır. Toplam 24 karışım hazırlanmış olup, üretilen 24 karışımın 12 si beyaz çimento ile 12 si ise gri çimento ile üretilmiştir. Sonuç olarak tüm numunelerde renk açılması ve antibakteriyel özellik kazandırma konusunda TiO2 kullanılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today, concrete is the most widely used building material and has been in continuous development since its first day of use. In concrete materials such as nano-fiber and nano-silica have begun to be used and concrete has emerged in recent years. Some work done in the construction sector in our country is to produce antibacterial properties to make the buildings healthier in terms of health and to produce concretes with the ability of self-cleaning with the effect of light in the concrete exposed to the external effects unprotected outside. In our thesis study, titanium dioxide (TiO2) anatase as a concrete material was added to the concrete in different ratios in order to give antibacterial properties to the concrete, antimicrobial powder containing zeolite, silver ions and antimicrobial liquid with antimicrobial properties. In addition, our work on adding antibacterial properties has also been made with plaster mortar and grout materials, which also does not include side accessory materials. In our self-cleaning experiments, Rhodamine-B named colored chemical on specimens prepared using TiO2 was applied as contaminant under the conditions specified in Italian UNI 11259 Standard. In the experiments, white and gray cement were used in the study on the concrete and the water / binder ratio was kept constant as 0,5. Instead of natural zeolite cement, 0%, 10%, 20% by weight is used. A total of 24 mixtures were prepared, 12 of the 24 mixtures produced were produced with white cement and 12 with gray cement. As a result, it was observed that TiO2 could be used in all samples to give color and antibacterial properties.