Bitlis ilindeki Nannospalax xanthodon (Nordmann, 1840) türünün biyoekolojisi (Mammalia: Rodentia)
Bioecology of Nannospalax xanthodon (Nordmann, 1840) in Bitlis province (Mammalia: Rodentia)
- Tez No: 694057
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KUBİLAY TOYRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışma Eylül 2020 ile Haziran 2021 tarihleri arasında Bitlis ilinden toplanan 8 Nannospalax xanthodon örneğine dayanmaktadır. Örnekler uygun habitatlarda metal boru tipi canlı yakalama kapanı kullanılarak elde edilmiştir. Nannospalax xanthodon'un ekolojik, biyolojik ve taksonomik özelliklerini ortaya koymak için habitat, beslenme davranışı, kürk rengi, kıl morfolojisi, karyolojisi, bakulum özellikleri ile iç ve dış karakter ölçüleri kaydedilmiştir. Nannospalax xanthodon'da diploid kromozom sayısı (2n) 54 olarak tespit edilmiştir. Nannospalax xanthodon'da koruyucu kılların köke yakın kısmı“serrate coronal scale”, gövde kısmı“simple coronal scale”ve kıl ucu ise“erose coronal scale”tiptedir. Ayrıca bir örnekte dış parazit olarak Siphonaptera (pireler) takımına mensup bireyler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is based on 8 specimens of Nannospalax xanthodon collected from Bitlis province between September 2020 and June 2021. Specimens were obtained in suitable habitats using a metal tube-type live trap. In order to reveal the ecological, biological, and taxonomic characteristics of Nannospalax xanthodon habitat, feeding behavior, fur color, hair morphology, karyology, baculum characteristics with internal and external character measurements were recorded. It was determined that the diploid chromosome number of Nannospalax xanthodon is 54. In Nannospalax xanthodon, the part of the guard hairs close to the root is“serrate coronal scale”, the body part is“simple coronal scale”and the hair tip is“erose coronal scale”. In addition, individuals belonging to the order Siphonaptera (fleas) were identified as external parasites in one sample.