Akıllı diyabetim mobil sağlık uygulaması kullanımının tip 2 diyabetli bireylerin öz bakımları üzerine etkisi
The effect of use of my smart diabetes mobile health application on self-care for TYPE 2 diabetes
  1. Tez No: 694070
  2. Yazar: BURÇİN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR UYSAL TORAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Akıllı Diyabetim Mobil Sağlık Uygulaması Kullanımının Tip 2 Diyabetli Bireylerin Öz Bakımları Üzerine Etkisi Amaç: Bu araştırmanın amacı, hemşire tarafından sunulan“Akıllı Diyabetim”mobil sağlık uygulaması destekli diyabet danışmalığının tip 2 diyabetli bireylerin öz bakım ölçeği puanları üzerine etkisini araştırmaktadır. Yöntem: Bu çalışma, ön test- son test kontrol gruplu yarı deneysel tasarımda yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Şubat-Haziran 2021 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Polikliniği'nde izlenen tip 2 diyabet tanısı almış bireyler oluşturmuştur. Örneklem büyüklüğünü belirlemek için güç analizi yapılmıştır. Etki büyüklüğü, orta etki büyüklüğü alınarak (d=0.50), %80 güç ve %95 güven düzeyinde en az örnek büyüklüğü kontrol grubu için 34 kişi, girişim grubu için 34 kişi olmak üzere toplam 68 kişi olarak belirlenmiştir. Araştırma süreci içerisinde örneklem kayıpları yaşanabileceği için hesaplanan kişi sayısının %10 fazlasının uygun olacağı düşünülmüştür. Sonuç olarak her bir grup için 37 kişinin alınmasına karar verilmiştir. Girişim grubuna araştırmacı tarafından“Akıllı Diyabetim”mobil sağlık uygulaması destekli diyabet danışmanlığı uygulanmıştır. Kontrol grubuna ise endokrinoloji ve metabolizma polikliniği tarafından verilen standart hemşirelik danışmanlığı sunulmuştur. Araştırma verilerinin toplanmasında“Birey Tanıtım Formu”ve“Diyabet Öz Bakım Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma verileri, araştırmacı tarafından yüz yüze görüşülerek ve akıllı telefon uygulaması üzerinden toplanmıştır. Araştırmanın yapılabilmesi için Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu onayı ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı'ndan yazılı izin alınmıştır. Veriler SPSS 22.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Bulgular: Girişim grubu bireylerin yaş ortalaması 39.66±0.61 olup %50'si kadındır. Kontrol grubunun yaş ortalaması 39.36±0.54 olup %58,8'i kadındır. Bağımsız gruplar için t testi sonrasında girişim ve müdahale grubu ön test puanları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Son test puanları için uygulanan test sonrası 0.05 anlamlılık düzeyinde fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The Effect of Use of My Smart Diabetes Mobile Health Application on Self-Care for Type 2 Diabetes Objective: The aim of this study is to investigate the effect of diabetes counseling supported by the“My Smart Diabetes”mobile health application, offered by the nurse, on the self-care scale scores of individuals with type 2 diabetes. Method: This study was carried out in a quasi-experimental design with pretest posttest control group. The population of the study consisted of individuals diagnosed in Faculty with type 2 diabetes who were followed up in the Ege University Medical Hospital Endocrinology and Metabolism Polyclinic between February and June 2021. The power analysis method was used to calculate the sample size of the study. The effect size was determined as 68 persons, with a median effect size (d = 0.50), at least 34 sample size for the control group at the 80% power and 95% confidence level, and 37 for the enterprise group. It is considered that 10% of the calculated number of people would be suitable because there may be loss of sampling within the research process. As a result, it was decided to take 37 people for each group. Diabetes counseling supported by the“My Smart Diabetes”mobile health application was applied to the intervention group by the researcher. The control group will be provided with standard nursing counseling given by the endocrinology and metabolism polyclinic. Person identification form and Diabetes Self-Care Scale were used in the collection of research data. The research data were collected between February and June 2021 and the researcher interviewed face to face. The data were analyzed with the ,SPSS, 22.0 package program. Result: The mean age of the individuals in the intervention group was 39.66±0.61 and 50% of them were women. The mean age of the control group was 39.36±0.54 years and 58.8% were women. After the t test for independent groups, there was no significant difference between the intervention and intervention group pre-test scores.