Neonatal resüsitasyon senaryosunda videolaringoskopi kullanımın etkinliğinin araştırılması
Resarching efficiency of videolaryngoscope in the newborn resusitation scenario
  1. Tez No: 694071
  2. Yazar: FEHMİ DENİZ ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZE ÖKSÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Çalışmamızda normal ve kardiopulmoner resüsitasyon senaryosunda göğüs kompresyonu altında yenidoğan maketinde Macintosh, Miller Laringoskop, C-MAC videolaringoskop ve pediatrik D blade videolaringoskop altında entübasyon başarısının karşılaştırılması amaçlandı. Gereç ve yöntemler: Bu prospektif, randomize, kontrollü çalışma Kahramanmaraş Sütçü İmam Ünivesitesi Tıp Fakültesi Klinik araştırmalar etik kurulundan izin alındıktan sonra 2020 Ocak -2020 Haziran arası yapıldı. Çocuk ve Anesteziyoloji kliniği asistanlarının Laerdal marka yenidoğan havayolu simülasyon maketinde göğüs kompresyonu senaryosunda (KPR+) ve göğüs kompresyonu olmayan senaryoda (KPR-) Macintosh, Miller laringoskop, C-Mac videolaringoskop ve pediatrik D blade videolaringoskop ile 3.5 numara kafsız tüp kullanılarak entübasyon yapması sağlandı. Entübasyon öncesi çalışmayı anlatan 10 dakikalık sözlü sunum ve cihazlarla entübasyon denemesi yapıldı. Katılımcıların demografik özelliği, başarı oranları, glottik açıklığı görme süresi, entübasyon süreleri, entübasyonun zorluk derecesi ve manevra gerekliliği veri formuna yazıldı. Bulgular: Çalışmamızda toplam 35 katılımcı vardı. 2 kişi sol elini kullandığı için çalışma dışı bırakıldı. Çalışmaya toplam 33 asistan hekim katıldı. Katılımcıların 13 ü kadın 20'si erkekti. Gönüllülerin klinik çalışma tecrübeleri Kpr+ grupta 2.58 ±1.65, Kpr- 3.06 ±1.44 yıldı. Gönüllülerin 18' i anesteziyoloji ve reanimasyon asistanıyken 15' i çocuk hastalıkları asistanıydı. 17 kişi KPR + 16 kişi KPR – grupta yer aldı. iv Toplam 132 entübasyon girişimi yapıldı. Her iki grupta cinsiyet, deneyim ve eğitimi içeren demorafik veriler arasında fark (p=0.32, p=0.107, p=0.74)Gruplar arası cihazların başarı oranları, manevra gerekliliği, glotik açıklığı görüntüleme ve entübasyon süresi benzer bulundu. (p>0.05) KPR - grubunda cihazların görüntüleme süresi benzer, entübasyon süresi anlamlı olarak farklı bulunurken( p=0.051, p=0.014), KPR+ grupta cihazların görüntüleme süresi ve entübasyon süresi anlamlı olarak farklı bulundu.
Özet (Çeviri)
Purpose: In our study, it was aimed to compare the success of intubation under the Macintosh, Miller Laryngoscope, C-MAC video-laryngoscope and pediatric D blade video-laryngoscope in a newborn model under chest compression in normal and cardiopulmonary resuscitation scenarios. Material and Method: This prospective, randomized, controlled study was conducted between January 2020 and June 2020, after obtaining permission from the Clinical Trials Ethics Committee of Kahramanmaraş Sütçü İmam University Faculty of Medicine. Pediatric and Anesthesiology clinic assistants were allowed to intubate using a Macintosh, Miller Laryngoscope, C-MAC video-laryngoscope and pediatric D blade video-laryngoscope and a size 3.5 uncuffed tube in chest compression scenario (CPR+) and no chest compression scenario (CPR-) in a Laerdal brand neonatal airway simulation model. A 10-minute oral presentation, describing the study before intubation, and an intubation trial with devices were made. Demographic characteristics of the participants, success rates, duration of visualization of the glottic opening, intubation times, difficulty level of intubation and maneuver requirement were recorded in the data form. Results: There were 33 participants in our study. Of the participants, 13 were female and 20 were male. Participants had CPR+ group 2.58 ±1.65,CPR- group 3.06 ±1.44 years of experience. 15 participants were pediatricians, and 18 participants were anesthesia assistants. 17 people were in CPR + group, and 16 people were in CPR – vi group. A total of 132 intubation attempts were made. There was no difference in demographic data, including gender, experience, and education, in both groups (p=0.32, p=0.107, p=0.74) The success rates of the devices, the need for maneuvers, glottal patency imaging and intubation time were found to be similar between the groups (p>0.05). While the imaging time of the devices was similar and the intubation time was significantly different in the CPR - group (p=0.051, p=0.014), the imaging time and intubation time of the devices were significantly different in the CPR+ group.