Deneysel sepsis modelinde intravenöz hipokloröz asit (HOCL) uygulamasının etkileri
Effects of intravenous hypochlorous acid (HOCL) administration in experimental sepsis model
  1. Tez No: 694097
  2. Yazar: EMRE ÖZTOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SAİDE ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Amaç: Deneysel sepsis modeli oluşturulan sıçanlarda intravenöz (İ.V) Hipokloröz asit (HOCl) uygulaması ile HOCl'nin geniş antimikrobiyal ve antiinflamatuvar etki mekanizmasının sepsis tedavisinde etkili olup olmadığını ve sepsis tedavisinde ilk defa İ.V. uygulanacak olan HOCl'nin böbrek fonksiyon testlerinin ve karaciğer enzimlerinin düzeylerini etkileyip-etkilemediğini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda ağırlıkları ortalama 220-250 gr. arasında değişen toplam 30 adet dişi Wistar-Albino cinsi sıçan kullanıldı ve denekler; 1. Grup: Sham Grubu (n:10), 2. Grup: Sepsis Grubu (n:10) ve 3. Grup: Sepsis + İ.V HOCl Grubu (n:10) olmak üzere toplam 3 gruba ayrıldı. Sepsis ve Sepsis + İ.V HOCl gruplarındaki deneklere Çekum Ligasyon ve Perforasyon (ÇLP) yöntemi ile deneysel sepsis modeli uygulandı. Sham grubundaki deneklere ise anestezi ve operatif işlem yapıldı fakat ÇLP modeli uygulanmadı. Sepsis + İ.V. HOCl grubuna tedavide 0,75 ml/kg/gün dozunda İ.V. HOCl verilirken, diğer gruplara aynı dozda İ.V serum fizyolojik verildi. Juguler ven kateterizasyonu yoluyla tüm deneklerden 0. (bazal), 24. ve 48. saatlerde kan numuneleri alınarak; böbrek fonksiyon testleri ve karaciğer enzimleri gibi biyokimyasal testlerin, C-Reaktif Protein (CRP) ve Prokalsitonin (PCT) gibi akut faz reaktanlarının, TNF-α (Tümör Nekrozis Faktör-alfa) ve IL-1 (İnterlökin-1) gibi proinflamatuvar sitokinlerin ve total beyaz küre (WBC) ve nötrofil (NEU) sayısı gibi hemogram (tam kan) parametrelerinin düzeyleri ölçüldü. Grupların ölçülen tüm bu sepsis parametreleri, ortalama ve standart sapma değerleri hesaplanarak tablolar haline getirildi. Gruplararası istatistiksel karşılaştırmalar tek yönlü varyans incelemesi (One-way ANOVA) ile yapıldı ve Post Hoc Test olarak Tukey HSD testi kullanıldı. p0,05). Sepsisteki böbrek disfonksiyonu göstergesi olarak üre, kreatinin gibi böbrek fonksiyon testlerinin düzeyleri değerlendirildiğinde; Sepsis + İ.V HOCl (Grup-3) grubundaki 48.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine whether the broad antimicrobial and antiinflammatory action mechanism of HOCl is effective in the treatment of sepsis by intravenous (I.V) administration in rats in an experimental sepsis model, and to investigate whether the IV administration of HOCl for the first time in the treatment of sepsis affects the levels of kidney function tests and liver enzymes. Materials and Methods: In our study, a total of 30 female Wistar-Albino rats with an average weight of 220-250 g were used and the subjects were divided into three groups as Group 1: Sham Group (n:10), Group 2: Sepsis Group (n:10) and Group 3: Sepsis + IV HOCl Group (n:10). Experimental sepsis model was applied to the subjects in Sepsis and Sepsis + IV HOCl groups by Cecum Ligation and Perforation (CLP) method. The subjects in the Sham group underwent anesthesia and operative procedures, but the CLP model was not applied. In the treatment while 0.75 ml/kg/day I.V. HOCl was given to Sepsis + I.V. HOCl group, the other groups were given the same dose of IV saline. Blood samples were taken from all subjects at 0 (basal), 24 and 48 hours via jugular vein catheterization; biochemical tests such as kidney function tests and liver enzymes, acute phase reactants such as C-Reactive Protein (CRP) and Procalcitonin (PCT), proinflammatory cytokines such as TNF-α (Tumor Necrosis Factor-alpha) and IL-1 (Interleukin-1) and the levels of hemogram parameters such as total white blood cell (WBC) and neutrophil (NEU) counts were measured. Mean and standard deviation values of all these sepsis parameters measured in the groups were calculated and tabulated. Intergroup statistical comparisons were made with one-way analysis of variance test (One-way ANOVA) and Tukey HSD test was used as Post Hoc Test. p0.05).