Lomber disk cerrahisinde erektör spina plan bloğu ile quadratus lumborum bloğunun postoperatif etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of postoperative efficacy of erector spinae plan block and quadratus lumborum block in lombar disc surgery
- Tez No: 694098
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL ÖZCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Spinal cerrahi tipik olarak şiddetli postoperatif ağrıyla karakterizedir. Spinal cerrahi artmaya devam etmesine rağmen postoperatif analjezi yaklaşımları sınırlı kalmıştır. Bu çalışmanın amacı lomber diskektomi operasyonu geçiren hastalarda preemptif uygulanan iv ibuprofen ile Erektör Spina Plan Bloğu (ESP) ve Quadratus Lumborum Bloğu-2 (QLB-2)'nin postoperatif analjezik etkisini karşılaştırmaktır. Tek seviye lomber diskektomi operasyonu geçiren, 18-65 yaş arası, ASA I-III olan 60 hasta postoperatif analjezi tekniğine göre 3 gruba ayrılarak incelendi. Hastaların postoperatif 0.dk, 15.dk, 1.st, 4., 6., 12. ve 24. saatteki VAS değerleri, ilk analjezik gereksinim zamanı, 24 saatte kullanılan analjezik miktarı, bulantı-kusma skorları ve hastanede yatış süresi değerlendirildi. ESP ve QLB-2 gruplarında postoperatif tüm zamanlardaki VAS değerleri ibuprofen grubuna göre daha düşük olmasına rağmen sadece postoperatif 24. saatteki VAS skoru istatistiksel olarak anlamlı tespit edildi (24.
Özet (Çeviri)
Spinal surgery is typically characterized by severe postoperative pain. Although the number of spinal surgeries has increased, postoperative analgesia approaches have remained limited. The aim of this study is to compare the postoperative analgesic effect of iv ibuprofen applied preemptively with Erector Spina Plan Block (ESP) and Quadratus Lumborum Block-2 (QLB-2) in patients who underwent lumbar discectomy. Sixty patients between the ages of 18-65 and ASA I-III, who underwent single level lumbar discectomy, were divided into 3 groups according to postoperative analgesia technique: an Ibuprofen Group, an ESP Group, and a QLB-2 Group. VAS were recorded in the PACU at 0.min, 15th min, and in the patients room at 1st, 2nd, 4th, 12th, and 24th hours during the postoperative period. The time of first analgesic requirement, analgesic consumption in 24 hours, the nausea-vomiting scores and the duration of hospitalization were evaluated.