Everyday practices of domination and resistance in the Turkish mainstream media
Türkiye ana akım medyasında gündelik tahakküm ve direniş pratikleri
  1. Tez No: 694122
  2. Yazar: ELİF ÜNAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT ARSLANALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu tez şu soruya bir cevap bulmaya çalışmaktadır: Türkiye ana akım medya organlarında tahakküm nasıl işliyor? Neoliberal dönüşüm ile Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) iktidarı altında kurulan rekabetçi otoriter rejim her ne kadar bize makro düzeyde bir anlayış sağlasa da tahakkümün günlük olarak işleyişini açıklamamaktadır. Tez, medya alanında mikro düzeyde gerçekleşen günlük tahakküm ve direniş pratikleri arasındaki dinamik ve diyalektik ilişkiyi yakalamak için“günlük direniş”teorisini kullanmaktadır. Tez, neoliberal medya yapısının gazetecilerin güvencesizleştirilmesine yol açtığını ve bunun da onları hükümetin tahakkümüne karşı daha savunmasız hale getirdiğini iddia etmektedir. Hükümet gazetecileri açık direniş biçimleri yerine örtülü direniş biçimleri aramaya zorladığı sürece, tahakkümün medya alanında işlemesi için hükümetin gazetecilerin zihnini tamamen kontrol etmeye ihtiyacı yoktur. Bu örtülü biçimler sisteme meydan okumak için yeterli olmadığından gazetecilerin direniş stratejileri dahi medya alanındaki tahakkümü güçlendirmek için araçlar haline gelebilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to find an answer to the following question: How does domination work inside Turkish mainstream media outlets? Although the neoliberal transformation and the establishment of a competitive authoritarian regime under the Justice and Development Party (AKP) rule provide us a macro-level understanding, they do not explain the functioning of domination on a daily basis. The thesis uses the 'everyday resistance' theory to capture the dynamic and dialectical relationship between micro-level everyday practices of domination and resistance in the media space. The thesis claims that the neoliberal media structure leads to the precarization of the journalists which makes them more vulnerable to the domination of government. In order for the domination to work in the media arena, the government does not need total control of the minds of the journalists as long as it forces journalists to seek covert forms of resistance rather than open confrontation. Since these covert forms are not adequate to challenge the system, even journalists' resistance strategies can become tools for strengthening the domination of media arena.