The relationship between students' understanding of nature of science and their metacognitive awareness
Ortaokul öğrencilerinin bilimin doğası anlayışları ile üst bilişsel farkındalıkları arasındaki ilişki
  1. Tez No: 694121
  2. Yazar: DİLARA GÖREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Erduran ve Dagher' ın (2014) önerdiği ve Kaya ve Erduran' ın (2016) isimlendirdiği Yeniden Kavramsallaştırılmış Aile Benzerliği Yaklaşımına Dayalı Bilimin Doğası (RFN), bilimin doğası eğitiminde kapsayıcı bir yaklaşımdır. Bilimin doğası öğrencilerin bilişsel/üst bilişsel süreçleri ve becerileriyle yakından ilişkili olabilme potansiyelindedir (Peters-Burton & Burton, 2020). Bu çalışmanın amacı ortaokul öğrencilerinin RFN anlayışları ile üst bilişsel farkındalıkları arasındaki ilişkiyi nicel ve nitel açılardan incelemektir. Ek olarak, öğrencilerin RFN anlayışlarını ve üst bilişsel farkındalıklarını da incelemek çalışmanın diğer odaklarındandır. Çalışmaya toplam 701 (180 beşinci, 167 altıncı, 170 yedinci ve 184 sekizinci sınıf) ortaokul öğrencisi katılmıştır. Veri kaynakları 37 soruluk“RFN Öğrenci Anketi”(Cilekrenkli, 2019) ve RFN temelli görüşmeler,“Çocuklar İçin Üst Bilişsel Farkındalık Ölçeği”(Karakelle & Saraç, 2007) ve üst bilişsel farkındalık görüşme sorularıdır. Pearson r korelasyonu ortaokul öğrencilerinin ve her sınıf seviyesindeki öğrenci gruplarının (5. 6. 7. ve 8. sınıf) RFN anlayışları ve üst bilişsel farkındalıkları arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif bir ilişki olduğunu göstermiştir. Nitel veriler ise bu sonuçları destekleyecek biçimde olup üst bilişsel farkındalığı yüksek olan öğrencilerin RFN algılarının da yüksek olduğu görülmüştür. Benzer şekilde üst bilişsel farkındalığı düşük olan öğrencilerin de RFN algılarının düşük olduğu görülmüştür. Ek olarak farklı sınıf seviyelerindeki öğrencilerin RFN anlayışları ve algıları arasında hem nicel hem nitel sonuçlara göre farklar olduğu, çoğu öğrenci bilimi epistemik-bilişsel-sosyal bileşenleri bütünsel olarak görmediği ve bilimin kategorileri arasında ilişki kurmadığı görülmüştür. Üst bilişsel farkındalık sonuçlarında ise bazı öğrencilerin üst bilişsel stratejileri daha bilinçli olarak kullandığı görülürken, düşük seviye öğrencilerin bu stratejileri kısıtlı kullandığı görülmüştür. Bu çalışma üst bilişsel stratejilerin RFN öğretiminde deneysel ve nedensel-karşılaştırma araştırmalar için zemin hazırlamakta olup yeni araştırma odağı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Reconceptualized Family Resemblance Approach to Nature of Science (RFN) have been the holistic account in the nature of science education (Erduran & Dagher, 2014; Kaya & Erduran, 2016). The nature of science (NOS) can be closely related with students' cognitive/metacognitive process and skills which contribute their NOS learning (Peters-Burton & Burton, 2020). The aim of this study is to investigate the relationship between middle school students' RFN understanding and their metacognitive awareness with quantitative and qualitative perspectives. Furthermore, examining students' RFN perceptions and metacognitive awareness were also another focus of the study. In total 701 students (180 5th, 167 6th, 170 7th and 184 8th grade) were attended to the study. The data sources were a 37 item“RFN Student Questionnaire”(Cilekrenkli, 2019), RFN interviews,“The Metacognitive Awareness Inventory for Children”(Karakelle & Saraç, 2007) and metacognitive awareness interviews. As a result of the quantitative data analysis, Pearson r correlation showed that there was a significant positive relationship between middle school students' RFN understanding and their metacognitive awareness, and this relationship was evident among each grade level (5th,6th,7th and 8th) students separately. The qualitative data also showed and supported that the students who were metacognitively aware had higher RFN perception and similarly, students with low metacognitive awareness had low RFN perception. Moreover, there were differences between different grade level students' RFN understanding and perception according to the quantitative and qualitative results. Most students were limited in viewing science as epistemic-cognitive–social system holistically and making relationship between categories of science. In metacognitive awareness, while some students were using metacognitive strategies and skills more consciously, low level students were limited in these skills. The study opens up new research focus for experimental and causal comparative studies in terms of inclusion of metacognitive awareness RFN teaching.