Political Islam and democracy: How Islamist political parties survive in hostile settings
Siyasal İslam ve demokrasi: İslami siyasi partiler hasmane düzenlerde nasıl hayatta kalır
- Tez No: 694126
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER YAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Müslüman çoğunluklu ülkelerde, demokratik açılımlardan sonra (ilk demokratik seçimler) ekseriyetle İslami hareket geçmişine sahip siyasi partiler iktidara gelmektedir. Ancak bu partilerin sadece bir kısmı iktidara geldikten sonra hayatta kalmayı başarırken, diğerleri seçilmemiş yetkililerden (askerler, anayasa mahkemesi ve bürokrasinin bazı kısımları vb.) müteşekkil yerleşik nizam tarafından kapatılmakta ve baskı altına alınmaktadır. Yerleşik nizam tarafından laik siyasi düzene tehdit olarak algılanan bu siyasi partilere karşı statüko güçlerinin bastırma yoluna gitmesi alışıldık olsa da Tunus'taki Ennahda ve Türkiye'deki Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AK Parti) ayakta kalmayı başarması araştırmacılar için önemli bir bulmaca teşkil etmektedir. Neden bazı partiler hayatta kalırken diğerleri baskılanmaktadır? Hayatta kalan tüm partiler benzer koşullarda mı varlığını sürdürmektedir? Bahsi geçen araştırma sorularını yanıtlamak için, bu tez karşılaştırmalı siyaset yöntemini (yani, en farklı ve en benzer sistem tasarımları) kullanarak demokratik seçimleri kazanan altı farklı siyasi partiyi, yani Refah Partisi, Adalet ve Kalkınma Partisi (Türkiye), Ennahda (Tunus), Özgürlük ve Adalet Partisi (Mısır), İslami Kurtuluş Cephesi (Cezayir) ve Adalet ve Kalkınma Partisi'ni (Fas) incelemektedir. Bu çalışma, tarihsel kurumsalcı literatürü takip ederek, yapısal faktörlerin etkisini topyekun reddetmeden, yukarıda belirtilen partilerin seçim zaferlerinin kritik bir dönemeç teşkil ettiğini, bahse konu kritik dönemeçlerde aktörlerin tercihlerine bağlı olarak birkaç sonucun mümkün olduğunu zira makro düzeydeki faktörlerin böylesi dönemlerde deterministik şekilde aktör tercihlerini etkileyemediğini savunmaktadır. Makro düzeydeki faktörlerin ve aktörlerin seçimlerinin karşılıklı etkileşiminin bir sonucu olarak, üç patika ortaya çıkmaktadır: kuvvetlendirilmiş hayatta kalış, baskılanma ve güvencesiz varoluş.
Özet (Çeviri)
In Muslim majority countries, political parties with Islamic backgrounds often come to power after democratic openings (e.g., first democratic elections). Only some of these parties, however, manage to survive after coming to power, while others are closed down and repressed by the establishment that consists of unelected officials (e.g., the military, constitutional court, and some parts of the bureaucracy). Although it is natural for the status-quo forces to suppress these political parties which are perceived as a threat to the secular political order, the fact that Tunisia's Ennahda and Turkey's Justice and Development Party (JDP) survived constitutes a significant puzzle for the researchers. So, why do some parties survive whereas others are repressed? Do all surviving parties survive under the same conditions? To answer these research questions, this thesis utilizes comparative method (i.e., most different and most similar systems design), and investigates six different political parties which won democratic elections, namely, the Welfare Party, Justice and Development Party (Turkey), Ennahda (Tunisia), Freedom and Justice Party (Egypt), National Salvation Front (Algeria) and Justice and Development Party (Morocco). By following the historical institutionalist literature, this work argues that although structural factors play a significant role, an election victory by the above-mentioned parties constitutes a critical juncture where several outcomes that depend on actors' choices are possible and macro-level factors do not restrict different choices in a deterministic manner. As a result of the interplay of macro-level factors and actors' choices, three pathways came forward: reinforced survival, repression, and precarious existence.