Lise öğrencilerinin finansal okuryazarlık algılarının farklı değişkenlere göre incelenmesi
Investigation of the financial literacy perceptions of high school students in terms of different variables
  1. Tez No: 694125
  2. Yazar: HALİME FİDANCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLNUR CANDAN HAMURCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada lise öğrencilerinin finansal okuryazarlık düzeylerini öğrencilerin farklı demografik özelliklerine göre belirlemek amaçlanmıştır. Araştırmada durum tespiti yapmak amaçlandığı için tarama modellerinden olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma, Yozgat ilindeki dört farklı okul türünde 2020-2021 Eğitim Öğretim yılında öğrenim gören 775 lise öğrencisi ile yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak üç farklı alt boyuttan oluşan Finansal Okuryazarlık ve Para Yönetimi Algısı Ölçeği kullanılmıştır Katılımcı öğrencilerin finansal okuryazarlık düzeyleri, para yönetim özyeterlik algısı, para davranış algısı ve finansal bilgi seviyeleri öğrencilerin farklı demografik özelliklerine göre incelenmiştir. Araştırmanın verileri SPSS 25.00 programıyla t-test ve ANOVA testleri kullanılarak analiz edilmiştir. Öğrencilerin finansal okuryazarlık düzeylerinin para yönetim özyeterlik algısı ve para davranış algısı boyutlarında iyi düzeyde olduğu belirlenirken, finansal bilgi testi bölümünde orta düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, edinilen bulgulara göre, lise öğrencilerinin finansal okuryazarlık seviyeleri ve cinsiyet, sınıf, okul türü, anne ve baba eğitim durumu, ailenin aylık geliri ve haftalık harçlık durumu değişkenleri arasında olumlu yönde ve yüksek seviyede anlamlı bir ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the financial literacy levels of high school students according to the different demographic characteristics of the students. Relational screening model, which is one of the screening models, was used because it was aimed to determine the situation in the research. The research was conducted with 775 high school students studying in four different school types in the province of Yozgat in the 2020-2021 academic year. Financial Literacy and Money Management Perception Scale, which consists of three different subscales, was used as a data collection tool. The data of the research were analyzed with the SPSS 25.00 program with the use of ANOVA tests and t-test. While it is determined that the students' financial literacy levels are at a good level in the scales of money management self-efficacy and money behavior perception, it is determined that they are at a medium level in the financial knowledge test section. In addition, according to the results obtained from the research, a positive and highly significant relationship was found between the financial literacy levels of the high school students and the variables of gender, class level, school type, the mother and father education level, family income level and weekly allowance amounts.