Mersin Üniversitesi fiber ağ altyapı bilgi sisteminin coğrafi bilgi sistemiyle ve dijkstra algoritması kullanılarak yapılması
Mersin University fiber network infrastructure information system using geographical information system and dijkstra algorithm
  1. Tez No: 694173
  2. Yazar: FIRAT SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ AVAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Günümüz dünyasında altyapı yapılaşmaları; internet, su, kanalizasyon, doğalgaz ve elektrik hatları gibi, hayatımızın merkezinde bulunmaktadır. Bu yapılaşmalar göz önünde bulunmadıkları için plansız ve gelişigüzel yapılmaktadır. Bu yapılaşmalarda eksik veya hatalı yapılan işlemler, bir problem ortaya çıkıncaya kadar fark edilmemektedir. Herhangi bir hizmetin gelişigüzel bir şekilde yapılması, daha sonra yapılacak başka bir hizmetin, planlı dahi olsa, aksamasına sebep olabilmektedir. Genel olarak tüm altyapı çalışmalarının maliyeti ve bakımı oldukça yüksek olup zor sistemlerdir. Bunun için tüm altyapı çalışmalarının birbiriyle koordineli bir şekilde, ortak kullanabilecekleri standart ve sistematik bir yapı olmalıdır. Bu yapı, maliyetlerin düşürülebilmesinin yanında verilerin sorgulanabilir ve güncel olmasına imkân sağlamaktadır. Bu çalışma kapsamında Mersin Üniversitesi için hayati önem taşıyan internetin altyapısı konusu işlenmiş olup, coğrafi bilgi sistemlerinden yararlanarak Mersin Üniversitesinin fiber optik ağ altyapısını kapsamaktadır. Böylelikle bu çalışma ile yerleşke içinde bulunan fiber optik ağ altyapı şebekelerinin, konumsal verilerin sorgulanabilmesi, analizlerinin yapılabilmesi, güncel olabilmesi, veriler üzerinde istenilen işlemlerin yapılabilmesini sağlayan ve bunun yanında yerleşke içerisindeki fiber optik ağ analizini yaparak en kısa yol ve düşük maliyetle yapılmasına imkân sağlayan bir sistem oluşturulmuştur. Bu çalışma, web tabanlı CBS ve çeşitli cihazlarla uyumlu çalışabilen bir sistem olmuştur.
Özet (Çeviri)
Infrastructure structures in today's world; It is at the center of our lives such as internet, water, sewage, natural gas and electricity lines. Since these constructions are not taken into consideration, they are made unplanned and randomly. Incomplete or erroneous transactions in these constructions are not noticed until a problem occurs. The haphazard performance of any service may cause the disruption of another service to be performed later, even if planned. In general, the cost and maintenance of all infrastructure works are very high and they are difficult systems. For this, there should be a standard and systematic structure that all infrastructure works can use in coordination with each other. This structure allows the data to be questionable and up-to-date as well as reducing costs. Within the scope of this study, the subject of internet infrastructure, which is of vital importance for Mersin University, is covered, and it covers the fiber optic network infrastructure of Mersin University by using geographical information systems. Thus, with this study, it is a system that enables the spatial data of the fiber optic network infrastructure networks in the campus to be queried, analyzed, updated, and enables the desired operations to be performed on the data, as well as the shortest path and low cost by performing the fiber optic network analysis in the campus. has been created. This study has been a system that can work with web-based GIS and various devices.