Yüksek dayanımlı kompozit tabakayla sargılanan düşük dayanımlı betonun eksenel davranışı
Axial behavior of low strength concrete wrapped with high strength composite layer
- Tez No: 944206
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRE AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Çalışmada, düşük dayanımlı beton lif içerikli yüksek dayanımlı ve hasır (ağ) donatılarla takviye edilmiş bir kompozit beton tabaka ile sargılanmış ve betonun eksenel yük altındaki davranışında bu yolla sağlanan iyileşme irdelenmiştir. Ele alınan parametreler yüksek dayanımlı beton tabakasının kalınlığı, içerdiği lifin türü, takviye amaçlı kullanılacak hasır donatının türü ve bu hasır donatının katman sayısı olmuştur. Bu parametrelerin ayrı ayrı eksenel davranışta meydana getirdiği değişiklikler karşılaştırılmalı olarak ele alınmıştır. Bu amaçla eksenel davranışı belirleyen eksenel dayanım, süneklik ve gerinim pullarından elde edilmiş olan yanal birim deformasyon değerlendirmeye alınmıştır. Kalın harç tabakası ile yapılan güçlendirmenin dayanımı arttırdığı ve katman sayısındaki artışın sünekliğe katkı sağladığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the wrapping of low strength concrete with a composite layer of high strength concrete reinforced with fiber and mesh reinforcement and corresponding improvement provided in the axial behavior of the concrete. The parameters considered were the thickness of the high strength concrete layer, the type of fiber it contains, the type of mesh reinforcement to be used for reinforcement, the number and location of layers of this mesh reinforcement. The changes in the axial behaviour caused by these parameters separately are discussed comparatively. For this purpose, the axial strength, ductility and lateral unit deformation obtained from strain scales, which determine the axial behaviour, were evaluated. It was observed that the reinforcement with a thick mortar layer increased the strength and the increase in the number of layers contributed to the ductility.