Design and analysis of intelligent controller for grid power injection through electrical distribution networks
Elektrik dağıtım şebekeleri üzerinden şebeke güç enjeksiyonu için akıllı kontrolör tasarımı ve analizi
  1. Tez No: 694215
  2. Yazar: BARAA JALIL ABDULELAH ABDULELAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE ULUTAGAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Birçok ülke, inşaat, şehir planlaması ve teknolojik gelişmenin yanı sıra şebeke yönetimi ve her türden enerjiye ve farklı üretim yöntemlerine yönelik artan talebin yanı sıra her alanda düşük ve orta dağıtım voltajı ihtiyacında büyük gelişmeler yaşamaktadır. Bu enerjinin üretimi, kullanıcının ihtiyaçlarına, başlangıç gereksinimlerine, kapasiteye, kullanım amacına, atık oluşumuna ve ekonomik verimliliğe bağlı olarak değişmektedir. Yenilenebilir enerjiler, kullanıcıya ve çevreye birçok avantaj ve fayda sağlamaktadır. Yenilenebilir enerji kaynakları doğaldır ve çeşitli alanlardaki çeşitliliği yaşam boyu güvenli bir ev ve araba şarjı kaynağıdır. Çoğu ülkede yenilenebilir enerji yönergelerinin mevcudiyetine ek olarak, şebekeler, tamamen uygulama durumuna ve şebekenin ve elektrik şebekesinin başarısına bağlı olan ana elektrik şebekesine veya ana elektrik şebekesinin adalarına bağlanır. Kuvvet kontrolü, cihaz kararlılığı, voltaj kalitesi, etkinlik - ve reaktif güç kayması, ada algılama yönetimi, şebeke senkronizasyonu dahil olmak üzere ağın özelliklerini kontrol etmek için yöntemlerin geliştirilmesi ve tasarlanması gereken yer burasıdır. Bu çalışmada bir voltaj regülasyonu için taslak bir teklif yöntem sunulmuştur. Sunulan sistemin önerilen aşırı geriliminin zorluklarını karşılamak için, özel hanelerin fazla enerjisinden şebekeye bol miktarda enerji beslemek mümkündür. Güneş kollektörlerini kullanarak akıllı şebeke akıllı kontrol sistemleri ile ekonomik kazanç sağlamak mümkündür. Çalışmada güneş enerjisine dayalı özel fotovoltaik şebekelerde önerilen şebeke koordinasyonunun ve enerji depolamanın fizibilitesini incelemek ve analiz etmek için fotovoltaik güneş enerjisinin güneş program setine göre simülasyon, korelasyon ve değerlendirme. modülleri, Maksimum Güç Noktası Takibi (MPPT ), Uyarlanabilir Nöro-Bulanık Çıkarım Sistemi (ANFIS) denetleyicisi ve 600 volt elektrik şebekesi olmak üzere, dört ana bölümden oluşan bir matematiksel model oluşturulmuştur. Daha sonra, çıkış gücü bazında ışıma çakışması ve ağdaki sıcaklığın etkisi bazında ağ üzerindeki etkilerin araştırılmış ve uygulama kısmında bu temel sınırlamaların etkisini değerlendirmek için bir analiz yapılmıştır. Önerilen sistemin simülasyon sonuçları verilmiştir. Geliştirilen sistemin blok diyagramı son bölümde sunulmuştur. Sistemin giriş ışığı elektriğe dönüştürülerek. bu sistemdeki enerji ile 600 volt kapasiteli ana elektrik şebekesi çalıştırılabilir. Önerilen sistem, sistemin her bir parçası için Matlab simülasyon şeritleri ve grafiklerinden değerlendirilmiş ve genel sistem simülasyonunun sonuçları dikkate alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Many countries are experiencing major developments in construction, urban planning, and technological development as well as network management and the increasing demand for energy of all types and different generation methods as well as the need for low and medium distribution voltage in all areas. The generation of this energy varies depending on the needs of the user, initial requirements, capacity, intended use, waste generation, and economic efficiency. Renewable energies bring many advantages and benefits to the user and the environment. Its sources are natural, and its diversity in various fields is a source of a safe home and car charging during life. In addition to the availability of renewable energy guidelines in most countries. The grids are connected to the main power grid or islands of the main power grid, which fully depends on the implementation status and the success of the network and the electrical network. This is where methods should be developed and designed to control the properties of the network, including force control, instrument stability, voltage quality, effectiveness - and reactive power slip, island detection management, network synchronization In this study a draft proposal for a voltage regulation method is presented. In order to meet the challenges of the proposed overvoltage of the presented system, it is possible to feed abundant energy from the excess energy of private households into the grid. use the solar collectors and profit from them economically through smart grid smart control systems. In order to examine and analyze the feasibility of the proposed network coordination and energy storage in private photovoltaic networks based on solar energy, a mathematical model with four main parts was created: simulation, correlation, and evaluation according to the solar program set of photovoltaic solar modules, Maximum Power Point Tracking ( MPPT ), An Adaptive Neuro-Fuzzy Inference System (ANFIS) controller, and 600-volt electric network. Then in this phase, the investigation of the effects on the network on the basis of the output power with the coincidence of radiation and the effect of temperature in the network is carried out. An analysis was carried out to evaluate the impact of these fundamental limitations in practical application. In this section, the simulation of the proposed system is discussed. The block diagram of the developed system is presented in the last part. The input light of the system is converted into electricity. Energy in this system. The main power grid with a capacity of 600 volts can be operated with this energy. The proposed system was assessed from the Matlab simulation tapes and graphs for each part of the system, and the results of the overall system simulation were taken into account.