Karar ağaçları kullanılarak trafı̇k kazalarının nedenlerı̇nı̇n araştırılması: Sakarya ı̇lı̇ vaka çalışması
Investigating the causes of traffic accidents using decision trees: city of Sakarya case study
- Tez No: 694214
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Türkiye'de trafik kazalarından kaynaklanan ölüm ve yaralanma oranlarında son zamanlarda iyileştirmeler yapılmış olsa da trafik ve yol güvenliği toplumsal yaşamı derinden etkilemeye devam eden bir konu olmaya devam etmektedir. Bu çalışmada Türkiye'de Sakarya ilindeki trafik kazaları incelenmiştir. Bu çalışmanın verileri Sakarya İl Emniyet Müdürlüğü'nden elde edilmiştir. Veri setinde meydana gelen kazalarla ilgili 139 özellik sınıfı bulunmaktadır. Bu çalışmada öncelikle veri setini sınıflandırmak için veri setinin önemli özellikleri ortaya konmuştur. Daha sonra, sınıflandırma amaçlarına ulaşmak ve veri kümesinden daha kesin bilgi ve ilişkileri keşfetmek için literatürde sıklıkla kullanılan karar ağaçları sınıflandırma algoritması, WEKA yazılımı çerçevesinde kullanıldı. Bu anlamda J48 ve RepTrees algoritmalarının performans değerlendirmesi, sonuçların gösterdiği sınıflandırma kalitesine göre yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although improvements have been made recently in the death and injury rates resulting from traffic accidents in Turkey, traffic and road safety continues to be an issue that continues to affect social life deeply. In this study, traffic accidents in Sakarya province in Turkey were investigated. The data of this study was obtained from Sakarya Provincial Police Department. There are 139 feature classes related to the accident that occurred in the dataset. In this study, first of all, important features of the data set are revealed to classify the data set. Second, the classification algorithm frequently used in the literature to achieve classification purposes; We used WEKA software to make decision trees that are used to discover more precise information and relationships from the dataset. The performance evaluation of the algorithms was evaluated according to the classification quality shown by the results.