Production of Aerogel-modified Expanded Perlite Aggregate and Clay (AEP/C) board and investigation of physical and mechanical properties
Aerogel Modifiye Edilmiş Genişletilmiş Perlit Agrega ve Kil (GPA/K) levha üretimi ile fiziksel ve mekanik özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 694348
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİHA YILMAZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Genleştirilmiş perlit agregası (GPA) düşük termal iletkenliği sebebiyle tercih edilen bir inorganik yalıtım malzemesidir. Öte yandan, yüksek nem tutuculuğu, yangın durumlarında büzülmesi ve yüksek kırılgan yapısı sebebiyle yapılarda dezavantaj oluşturmaktadır. Bu çalışmada, GPA'nın bu dezavantajlarını aerojel modifikasyonu ile gidererek kil matrisi ile birlikte yalıtım plakası üretmek hedeflenmiştir. Laboratuvar ortamında düşük bütçeli aerojel sentezine imkan veren ve proses boyunca parametrelerin kontrolüne izin veren sol-jel metodu seçilmiştir. Sol-jel prosesindeki asit ve baz değişkenleriyle optimum sentez süreci tasarlanmıştır. Sentez sonunda elde edilen reçete aerojelle modifiye edilmiş GPA içinde ve üretmek için kullanılmıştır. Aerojel ile modifiye edilmiş GPA partikülleri kil matrisi ile uygun koşullarda hazırlanarak karakterizasyon testleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, aerojel modifikasyonu GPA'ların yüksek ısıda sinterlenmesinin önüne geçmektedir. Aerojelle modifiye edilmiş genleştirilmiş perlit agregalarının (AGP) ve bu AGP'lerle hazırlanan aerojelle modifiye edilmiş genleştirilmiş perlit/kil (AGP/K) kompozit plakasının yoğunluğu, genleştirilmiş perlit agregası (GPA) ve kil ile hazırlanan genleştirilmiş perlit/kil (GP/K) kontrol numunelerine kıyasla çok az değişmiştir. Böylece, hazırlanan plakaların hafif olduğu ve düşük termal iletkenliğin koruyabileceği söylenebilir. Sonuçlar, levhaların mekanik mukavemetinin kontrol numunelerinden çok az yüksek olduğunu ve aerojel modifikasyonunun mekanik mukavemet üzerinde neredeyse hiçbir etkisi olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Expanded perlite aggregate (EPA) is an inorganic insulation material preferred because of its low thermal conductivity. In other respects, it has disadvantages in buildings because of its high moisture retention, sintering in case of fire, and fragility. This study aims to produce a clay-based insulation board by eliminating these disadvantages of EPA with aerogel modification. The sol-gel method was chosen, allowing low-cost aerogel synthesis in a laboratory and permitting the control of parameters throughout the process. The optimum synthesis process was designed by examining the acid and base variables in the process. The recipe obtained at the aerogel synthesis was used to constitute aerogel-modified expanded perlite aggregate (AEP). AEP particles were prepared with clay matrix under determined process conditions, and characterization tests were carried out. According to the results, aerogel modification prevents high-temperature sintering of EPAs. The AEPs and the aerogel-modified expanded perlite aggregate and clay (AEP/C) composites' density remained almost unchanged compared to the EPA and expanded perlite aggregate and clay (EP/C) control samples. Thus, this can be offered that the prepared boards are lightweight and can maintain low thermal conductivity. The results showed that the mechanical strength of the boards was slightly higher than the control samples and the aerogel modification has almost no effect on mechanical strength.