Turning pain into gain: The effect of downward mobbing on employees' stress-related growth
Acıyı kazanca dönüştürmek: İşyerindeki psikolojik şiddetin çalışanın strese bağlı büyümesine olan etkisi
  1. Tez No: 694349
  2. Yazar: DİDAR ZEYTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP AYCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez, tükenmişliğin aracı rolü ile aşağı yönlü mobbingin (yöneticinin çalışanına uyguladığı psikolojik şiddet), çalışanın strese bağlı büyümesi üzerindeki etkisini, kişilik dayanıklılığı ve iş arkadaşı desteğinin düzenleyici rolü üzerinden araştırmaktadır. Veriler Amazon Mturk aracılığıyla 367 çalışandan (177 kadın, 186 erkek) toplanmıştır. Daha önceki iş deneyimlerinden en az birinde amiri/yöneticisi tarafından mobbinge maruz kalan katılımcılara öz bildirim ölçekleri uygulanmıştır. Düzenleyicili aracılık analizi, tükenmişlik ve büyümenin negatif ilişkili olduğunu, ve tükenmişlik sendromunun mobbing ve strese bağlı büyüme arasındaki ilişkiye aracılık ettiğini ileri sürmüştür. İş arkadaşı desteği, büyümeyi desteklemek için önemli ancak yetersiz bir düzenleyici olarak ortaya çıkmıştır. Post hoc analizi, tükenmişlik ve büyüme arasında eğrisel bir ilişki olduğunu ve dayanıklılığın doğrudan ilişkide önemli – ancak yetersiz – bir düzenleyici olduğunu ileri sürmüştür. Çalışmanın literature katkısı ve pratisyenler için çıkarımları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present thesis investigates the effect of downward mobbing on employee's stress-related growth with the mediator role of burnout, and the moderator role of personality hardiness and coworker support. Data were collected from 367 employees (177 females, 186 males) through Amazon Mturk. Self-report measures were administered to participants who have been exposed to mobbing by their supervisor/ manager in at least one of their previous work experiences. Moderated mediation analysis suggested that burnout mediates the relationship between mobbing and stress-related growth where burnout and growth were negatively associated. Co-worker support appeared as a significant but inadequate moderator to promote growth. Post hoc analysis suggested that there is a curvilinear relationship between burnout and growth, and hardiness is a significant – but insufficient – moderator in the direct relationship. Implications for science and practice will be discussed.