Tribenuron methyl ve 2,4-D Isooctyl ester herbisitlerinin elektrokimyasal yöntemlerle sudan giderilmesi
Removal of Tribenuron methyl and 2,4-D Isooctyl ester herbicides from water by electrochemical methods
  1. Tez No: 694448
  2. Yazar: TUĞÇE DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YAVUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Tarımsal faaliyetler sonucu ortaya çıkan su kirliliği, içme ve kullanma temininde başvurulan ana kaynaklar olan yeraltı ve yüzeysel sularının kalitesini etkileyen sebeplerin başında gelmektedir. Tez kapsamında tarımsal üretimden kaynaklanan herbisit kirliliği ve çevre arasındaki ilişkinin tanımlanması, elektrokimyasal yöntemler kullanılarak herbisit içeren model atıksudan herbisit giderimi sağlanmıştır. Bu yöntemlere etki eden deneysel parametrelerin araştırılması ve giderim çalışmaları sırasında oluşabilecek yan ürün ve dönüşüm ürünlerinin belirlenmesi işlemleri gerçekleştirilmiştir. Tribenuron methyl ve 2,4-D Isooctyl ester gideriminde BDD elektrooksidasyonu ile %94,48 ve %94,25 KOİ giderim verimi elde edilmiştir. Herbisitlerin çevreye ve insanlara verdikleri zararların daha iyi anlaşılabilmesi açısından toksikolojik etkilerinin belirlenmesi oldukça önem arz etmektedir. Bu nedenle oluşan yan ürün ve dönüşüm ürünlerinin toksisitelerinin belirlenmesi ve ana kimyasal toksisitesiyle karşılaştırılması literatüre katkı sağlayacaktır. Tez kapsamında elde edilen sonuçların literatüre ve sürdürülebilir tarım-çevre politikalarının oluşturulmasına katkıda bulunacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Water pollution resulting from agricultural activities is one of the leading causes affecting the quality of ground and surface waters, which are the main sources used for drinking and using. Within the scope of the thesis, the definition of the relationship between herbicide pollution caused by agricultural production and the environment, herbicide removal from model wastewater was provided by using electrochemical methods. Investigation of experimental parameters affecting these methods and determination of by-products and transformation products that may occur during removal studies were carried out. In the removal of Tribenuron methyl and 2,4-D Isooctyl ester, COD removal efficiency of 94.48% and 94.25% was obtained by BDD electrooxidation. It is very important to determine the toxicological effects of herbicides in order to better understand the damage they cause to the environment and people. For this reason, determining the toxicity of the by-products and transformation products and comparing them with the toxicity of the main chemical will contribute to the literature. It is thought that the results obtained within the scope of the thesis will contribute to the literature and the creation of sustainable agri-environmental policies.