Çift katmanlı cephelerin yangıngüvenliği açısından incelemesi
Fire safety examination of double skin facades
  1. Tez No: 694449
  2. Yazar: EYLEM EZGİ AŞLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSU ULUKAVAK HARPUTLUGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Yapılı çevrede insan sağlığı, konforu ve güvenliği öncelikli öneme sahiptir. Güvenlik önlemleri içerisinde en önemli risklerin başında yangın riski gelmektedir. Bu nedenle yangın riski, yayılımı ve güvenliği konusu yapı tasarım aşamasından itibaren dikkat edilmesi gereken başlıca konular arasında yer alan kriterlerden biri olarak kabul edilir. Bu çalışma kapsamında 3 boyutlu olarak tasarlanan aynı kat yüksekliğine, farklı plan ve cephe türüne sahip yapı modellerinin yangın simülasyon programında analiz edilmiştir. Elde edilen veriler üzerinden cephe ve plan tiplerine göre yangın anında ortaya çıkan duman ve alev yayılım sonuçları tablolar halinde sunulmuştur. Elde edilen veriler sonucunda bu konu üzerinde ülkemizde daha detaylı çalışmalar yapılması gerektiği, yapının karar aşamasından uygulama aşamasına kadar simülasyonların dikkate alınarak projelendirme yapılması gerektiği ve yönetmeliklerin gerek tasarım gerek uygulama aşamasında iyi bir kılavuz olması adına geliştirilmesi gerektiği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Human health, comfort and safety are of primary importance in the built environment. Fire risk is one of the most important risks among security measures. For this reason, the issue of fire risk, spread and safety is considered as one of the criteria that should be considered from the building design stage. Within the scope of this study, building models with the same floor height, different plan and facade types designed in 3D were analyzed in the fire simulation program. The results of the smoke and flame spread during the fire are presented in tables according to the facade and plan types based on the data obtained. As a result of the data obtained, it is evaluated that more detailed studies should be carried out in our country on this subject, that the project should be designed by considering the simulations from the decision stage to the implementation stage, and that the regulations should be developed in order to be a good guide in both the design and implementation stages.