Seçilmiş kayısı genotiplerinin ın vıtro kuraklık stresi koşullarında mikroçoğaltım ve köklenme performanslarının belirlenmesi
Determination of micropropagation and rooting performance of selected apricot genotypes under in vitro drought stress conditions
- Tez No: 694469
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ KAÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Tez çalışmasında, PRIMA (Proje No: 118O855) projesi kapsamında kayısılarda gerçekleştirilen seleksiyon çalışmaları sonrasında elde edilen 5 genotipin in vitro kuraklık stresi koşullarında mikroçoğaltım performansları incelenmiştir. Ayrıca, köklenme üzerine farklı besin ortamları (MS - Murashige and Skoog Medium, ½ MS ve WPM - Woody Plant Medium) ve IBA (İndol Butirik Asit) konsantrasyonlarının (1 ve 2 mg/l) etkisi araştırılmıştır. İn vitro kuraklık denemelerinde farklı konsantrasyonlarda PEG8000 (Polietilen Glikol) içeren (%0, 1, 2, 4 ve 6) MS besin ortamı kullanılmıştır. Besin ortamlarına 1 mg/l BAP ilave edilmiştir. Çalışma sonunda, en yüksek kardeşlenme katsayısı PEG içermeyen kontrol grubunda Aldeniz (2.76) genotipinde elde edilmiştir. En fazla bitki boyu PEG içermeyen kontrol grubunda Hatay 1 (1.54) genotipinde elde edilmiştir. Kök denemelerinde en fazla kök sayısı 1 mg/l IBA içeren ½ MS besin ortamında Hatay 1 (4.50) genotipinde elde edilmiştir. En fazla kök uzunluğu 2 mg/l IBA içeren ½ MS (1.37 cm) besin ortamında elde edilmiştir. İn vitro kuraklık çalışmaları sonucunda bitkilerin tüm besin ortamlarında yaşamlarını devam ettirdikleri ve çoğaldıkları tespit edilmiştir. Bununla beraber artan PEG konsantrasyonlarında bitki gelişiminin olumsuz etkilendiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the thesis study, the micropropagation performances of 5 genotypes, obtained after selection studies on apricots within the scope of PRIMA (Project No: 118O855) project, under in vitro drought stress conditions were investigated. In addition, the effects of different nutrient media (MS - Murashige and Skoog Medium, ½ MS and WPM - Woody Plant Medium) and IBA (Indole Butyric Acid) concentrations (1 and 2 mg/l) on rooting were investigated. MS nutrient medium containing different concentrations of PEG8000 (Polyethylene Glycol) (0, 1, 2, 4 and 6%) was used in in vitro drought experiments. 1 mg/l BAP was added to the nutrient media. At the end of the study, the highest micropropagation coefficient was obtained in the Aldeniz (2.76) genotype in the PEG-free (control) group. The highest plant height was obtained in Hatay 1 (1.54) genotype in the PEG-free (control) group. In rooting experiments, the highest number of roots was obtained in Hatay 1 (4.50) genotype in ½ MS nutrient medium containing 1 mg/l IBA. The maximum root length was obtained in ½ MS (1.37 cm) nutrient medium containing 2 mg/l IBA. As a result of in vitro drought studies, it has been determined that plants survive and micropropagated in all nutrient media. However, it was determined that plant growth was negatively affected at increasing PEG concentrations.