Preeklampsi ve eklampside plazma nitrik oksid ve total antioksidan aktivite düzeyleri
Levels of plasma nitric oxide and total antioxidant activity in preeclampsia eclampsia
- Tez No: 69451
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İ. İPEK MÜDERRİS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Şubat 1997 - Ocak 1998 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalına başvuran, 15 hafif preek lamptik, 15 ağır preeklamptik, 15 eklamptik, 15 sağlıklı normotensif gebede GNH ile plazma nitrik oksid ve total antioksidan aktivite düzeyleri arasındaki ilgi saptanmaya çalışıldı. Plazma nitrik oksid düzeylerinin hafif, ağır preeklamptik ve eklamptik grupta, sağlıklı gebe grubu ile karşılaştırılınca anlamlı olarak düşük olduğu bulundu. Hafif, ağır preeklamptik, eklamptik ve sağlıklı gebelerin plazma total an tioksidan düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Preeclampsia-eclampsia and the relationship between the levels of plas ma "nitric oxide and plasma antioxidants were studied in 15 mild preeclamp tic, 15 severe preeclamptic, 15 eclamptic patients and 15 healty normotensive pregnant women who had admitted to Erciyes University Medical Faculty Department of Obstetrics and Gynecology. The plasma nitric oxide levels were found significantly to be decreased in patients with mild and severe preeclampsia, eclampsia, compared with normotensive controls. The plasma antioxidant levels are similarly in patients with preeclampsia and eclampsia compared with normotensive controls.