Perimenopozal menometrorajisi olan kadınlarda, transvaginal ultrasonografi ile ölçülen endometrium kalınlığının, pipelle ve probe küretaj ile yapılan endometrial örneklemenin histopatolojik sonuçlarıyla karşılaştırılması
- Tez No: 69450
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT GÖKMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Bu çalışma perimenopozal kanamalı olgularda transvaginal ultrasonografi ile ölçülen endometrium kalınlığını,pipelle ve probe küretaj ile yapılan endometrial örneklemenin histopatolojik sonuçlarıyla karşılaştırmak amacıyla yapıldı. S.B Ankara Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniğine perimenopozal düzensiz vaginal kanama yakınması ile başvuran ve kanamaların endometriumdan kaynaklandığı belirlenen 52 hasta çalışma kapsamına alındı. Hastaların ayrıntılı anamnezleri alınarak; sistemik ve jinekolojik muayeneleri yapıldı ve bulgular kaydedildi. Tüm hastaların endometrium kalınlıkları transvaginal ultrasonografi ile ölçüldükten sonra hastalara önce pipelle daha sonra probe küretaj uygulanarak endometrial örnekleme yapıldı. Pipelle ile yapılan endometrial örneklemelerde kanama nedeni histopatolojik olarak; %6 yetersiz materyal, %11.5 sekretuar endometrium, %21 proliferatif endometrium, %10 yetersiz sekretuar endometrium, %21 düzensiz proliferatif endometrium, %11.5 endometritis, %13 basit endometrial hiperplazi, %4 atipik adenomatöz hiperplazi, %2 adenokarsinom bulundu. Probe küretaj ile yapılan endometrial örneklemelerde kanama nedeni histopatolojik olarak; %6 yetersiz materyal, %13 sekretuar endometrium, %21 proliferatif endometrium, %10 yetersiz sekretuar endometrium, %21 düzensiz proliferatif endometrium, %10 endometritis, %13 basit endometrial hiperplazi, %4 atipik adenomatöz hiperplazi, %2 adenokarsinom bulundu. Perimenopozal anormal vaginal kanamalı kadınlarda pipelle ile endometrial örnekleme poliklinik koşullarında anestezi gerektirmeden rahatlıkla uygulanabilecek, ekonomik, morbiditesi düşük bir örnekleme yöntemidir. Transvaginal ultrasonografi ile endometrium kalınlıkları 8 mm'den daha az ölçülen hastalarda her iki örnekleme yöntemi ile de endometrial patoloji 47saptanmadı. 8 mm cut-off değer alındığında sensitivite %100, spesifîte %22, pozitif prediktif değer %26, negatif prediktif değer %100 bulundu. Transvaginal ultrasonografî ile ölçülen endometrium kalınlığı, pipelle ile yapılan endometrial örneklemenin histopatolojik sonucuyla korele edilerek perimenopozal anormal vaginal kanamalı kadınlarda etyolojik nedeni ortaya koyup tedavide davranış yönteminin belirlenebileceği sonucuna varıldı. 48
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, we try to understand and compare the histopathologic results taken by pipelle and probe curettage with transvaginal^ calculated endometrial thickness in perimenopausal women who has irregular bleeding. 52 perimenopausal women who has vaginal bleeding because of endometrial pathology,taken into the study in Ankara Hospital. After the patients are evaluated clinicaly,their endometrial thicknesses are calculated by transvaginal ultrasonography and then made endometrial sampling first by pipelle and then probe curettage. Histopathologic results of pipelle endometrial sampling were:6% insufficient material, 11.5% secretuar endometrium, 21% proliferative endometrium, 10% incomplete secretuar endometrium, 21% irregular proliferative endometrium, 11.5% endometritis, 13% simple endometrial hyperplasia,4% atypical adenomatous hyperplasia, 2% adenocarcinoma. Histopathologic results of probe curettage were: 6% insufficient material, 13% secretuar endometrium, 21% proliferative endometrium, 10% incomplete secretuar endometrium, 21% irregular proliferative endometrium, 10% endometritis, 13% simple endometrial hyperplasia,4% atypical adenomatous hyperplasia, 2% adenocarcinoma. Pipelle endometrial sampling is a simple and economic procedure that can be done in outpatient conditions without any anesthesia. In patients whose endometrial thicknesses are less than 8 mm, no endometrial pathology detected in both techniques. If we accept 8 mm thickness as a cut-off value we found,sensitivity is 100%,spesifity 22%,positive predictive value 26%,negative predictive value 100%. As a result; we concluded that in perimenopausal women who has irregular vaginal bleeding, we can detect the pathology by transvaginal ultrasonography correlated by either sampling techniques. 49