CANDU ve VVER-1000 nükleer güç santrallerinin buhar üreteçlerinin enerji ve ekserji analizi
Energy and exergy analysis of steam generators of CANDU and VVER-1000 nuclear power plants
  1. Tez No: 694511
  2. Yazar: PINAR ÇİFCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN AKKOYUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Nükleer Mühendislik, Energy, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Bilimleri ve Teknoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada bir basınçlı hafif su reaktörü türü olan VVER-1000 ve bir basınçlı ağır su reaktörü türü olan CANDU nükleer santrallerinin buhar üreteçlerinin enerji ve ekserji analizlerine dayalı bir karşılaştırma yapılmıştır. Bu karşılaştırmanın yapılabilmesi için her iki nükleer güç santralinin buhar üretim bölümlerinin basitleştirilmiş ısıl denge diyagramları çizilmiş ve seçilen çevre koşulları kullanılarak buhar üretimi bölümü bileşenlerinin ekserji kayıpları hesaplanmıştır. Termodinamiğin 1. ve 2. kanunlarının birlikte uygulanması ile yapılan analizde, her iki nükleer güç santralinin buhar üretim bölümlerinde en fazla tersinmezliğin reaktörde gerçekleştiği sonucuna varılmıştır. Ayrıca VVER-1000 ve CANDU nükleer güç tesislerinin buhar üreteçlerinin tersinmezlik oranları sırasıyla %5,136 ve %3,601 olarak bulunurken buhar üreteçlerinin Termodinamiğin 2. kanununa göre verimleri ise sırasıyla %98,108 ve %97,821 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, a comparison based on energy and exergy analyzes of steam generators of VVER 1000, a pressurized light water reactor type, and CANDU, a pressurized heavy water reactor type, has been performed. In order to make this comparison, simplified thermal equilibrium diagrams of the steam production sections of both nuclear power plants are drawn and the exergy losses of the steam production section components have been calculated using the selected environmental conditions. In the analysis of both nuclear power plants, first and second laws of Thermodynamics are applied. It is concluded that the most irreversibility generation has been occured in the reactor for the steam generation sections of both nuclear power plants. In addition, the rates of irreversibility of the steam generators of the VVER-1000 and CANDU nuclear power plants have been found as 5,136% and 3,601%, respectively. The second law efficiencies of the steam generators have been computed as 98,108 % and 97,821%, respectively.